fot. pixabay.com

Podróżni z 33 państw objęci zakazem wjazdu do Wlk. Brytanii

Wielka Brytania rozszerzyła w czwartek „czerwoną listę” państw, z których zakazany jest wjazd na jej terytorium o trzy kolejne – Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rwandę i Burundi – co oznacza, że od piątkowego popołudnia będzie obejmować ona 33 terytoria.

Zakaz wjazdu nie dotyczy obywateli Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz rezydentów brytyjskich, ale oni będą kierowani po przyjeździe na 10-dniową, obowiązkową kwarantannę w miejscach zakwaterowania zapewnianych przez rząd, takich jak hotele. Szczegóły takiej kwarantanny, którą w środę zapowiedział premier Boris Johnson, zostaną ogłoszone dopiero w przyszłym tygodniu.

To oznacza, że ci przyjeżdżający z krajów z „czerwonej listy”, których nie dotyczy zakaz wjazdu, muszą przez 10 dni odbywać ją w domu, wraz z całym swoim gospodarstwem domowym. Ale w odróżnieniu od przyjeżdżających z innych krajów, nie mogą oni skorzystać z możliwości skrócenia kwarantanny w przypadku wykonania odpłatnego testu na obecność koronawirusa nie wcześniej niż w piątym dniu po przyjeździe.

Na brytyjskiej „czerwonej liście” będą od piątku – 33 państwa i terytoria: 13 z Ameryki Południowej, 17 z Afryki, głównie południowej i wschodniej, a ponadto Portugalia, Panama i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zakazy te wprowadzono w celu zminimalizowania przedostania się do Wielkiej Brytanii brazylijskiego i południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa.

W przyszłym tygodniu oprócz zasad kwarantanny w hotelach mają zostać przedstawione też nowe zasady wyjazdu z Wielkiej Brytanii. Minister spraw wewnętrznych Priti Patel zapowiedziała w środę, że wszyscy chcący wyjechać za granicę będą musieli podać powód wyjazdu w specjalnym formularzu. Na razie jednak nie sprecyzowano, co będzie uznawane za ważny powód uzasadniający wyjazd ani od kiedy te formularze zaczną obowiązywać.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl