fot. PAP/Paweł Supernak

K. Szymański: Wciąż istnieje ryzyko wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy 

Pojawiły się znowu szanse na to, by umowa dot. brexitu w zmienionej wersji była ratyfikowana przez stronę unijną i brytyjską, ale ryzyko wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy nadal istnieje – powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Polityk mówił o tym w Sejmie, przedstawiając parlamentarzystom informację na temat udziału Polski w pracach UE w okresie od stycznia do czerwca br.

Konrad Szymański podkreślił, że Polska od początku zdecydowanie zabiega o to, by ratować umowę wyjścia W. Brytanii ze Wspólnoty, tak by zabezpieczone były gwarancje międzynarodowe praw obywateli, rozliczenia finansowego oraz te dot. kwestii irlandzkiej i okres przejściowy dla dostosowania handlowego.

Równolegle, jak mówił wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, nasz kraj nie mógł oczekiwać tylko scenariusza pozytywnego.

– Podjęliśmy bardzo intensywne prace, które są dzisiaj niemal zakończone, w celu zabezpieczenia praw polskich obywateli i przedsiębiorców. Zabezpieczenie maksimum przewidywalności na wypadek, gdyby brexit odbywał się bez umowy w sposób chaotyczny i niezorganizowany. Dzisiaj wydaje się, że zrobiliśmy pół kroku wstecz, jeżeli chodzi o ten negatywny scenariusz, że pojawiły się znowu szanse na to, żeby umowa w zmienionej wersji była ratyfikowana przez stronę unijną i brytyjską, tym niemniej ryzyko brexitu bezumownego istnieje, dlatego sprawa ta w najbliższych dniach będzie zadaniem numer jeden dla Unii Europejskiej – podkreślił Konrad Szymański.

W poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz mówił w Luksemburgu, że jest nadzieja na to, iż porozumienie ws. brexitu uda się osiągnąć w tym tygodniu.

Jutro i w piątek w Brukseli odbędzie się unijny szczyt, na którym może ono zostać zatwierdzone. W sobotę z kolei brytyjska Izba Gmin ma głosować nad jego akceptacją lub – gdyby go nie było – nad dalszymi krokami.

RIRM

drukuj