fot. PAP/Marcin Cholewiński

Podpisano pierwszą umowę offsetową ws. śmigłowców Apache

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał pierwszą z kilku zaplanowanych umów offsetowych do śmigłowców Apache. Zatwierdzenie jej odbyło się w siedzibie Boeinga w Mesie w Stanach Zjednoczonych.

Umowa zawarta z koncernem Lockheed Martin zakłada powstanie centrum serwisowego śmigłowców Apache w Łodzi – powiedział podczas uroczystości podpisywania dokumentu szef MON, Mariusz Błaszczak.

– Podpisałem umowę offsetową, która daje polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu możliwość serwisu, napraw radarów oraz systemu naprowadzania rakiet, które są na wyposażeniu helikopterów Apache. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi będą serwisowały i obsługiwały radary, które są na wyposażeniu helikopterów Apache oraz będą obsługiwały i serwisowały system, który służy naprowadzaniu rakiet Hellfire, jakie są na wyposażeniu tych śmigłowców. Jest to pierwsza z całego szeregu umów offsetowych – zaznaczył minister obrony narodowej.

Polska kupi od USA 96 nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. To najlepsze na świecie śmigłowce uderzeniowe. Obecnie – jak podał Mariusz Błaszczak – jesteśmy w trakcie negocjacji warunków szczegółowych pozyskania tych maszyn.

Minister szacuje, że podpisanie głównej umowy na zakup śmigłowców nastąpi jeszcze w tym roku. Szef MON liczy na jak najszybszy termin dostaw.

Do czasu zakończenia procedur i dostarczenia Polsce śmigłowców, armia USA udostępni naszemu państwu osiem maszyn z własnych zasobów. Powinny one trafić do polskiej armii na początku przyszłego roku.

Jednocześnie w poniedziałek Stany Zjednoczone udzieliły Polsce pożyczki bezpośredniej o wartości dwóch mld dolarów w ramach zagranicznego finansowania wojskowego w celu wsparcia modernizacji polskiej obronności. Informację o tym podał Departament Stanu USA.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl