fot. pixabay.com

Podlaskie: 80 worków śmieci zebrano podczas akcji sprzątania Biebrzańskiego Parku Narodowego

W kilka godzin wolontariuszom, którzy zgłosili się na sobotnie sprzątanie Carskiej Drogi w Biebrzańskim Parku Narodowym, udało się zebrać 80 worków śmieci. Do sprzątania był ok. 30-kilometrowy odcinek drogi, który udało się posprzątać w całości.

Carska Droga ma ok. 30 kilometrów i biegnie przez Biebrzański Park Narodowy od Osowca do Strękowej Góry. To droga, którą chętnie przekraczają dzikie zwierzęta, w tym łosie, a wiosną to miejsce migracji płazów.

Wiosenna akcja sprzątania odbywa się co roku. W ubiegłym nie odbyła się ze względu na pandemię, w tym dostosowano się do obowiązujących obostrzeń. W celu uniknięcia grupowania się poszczególnym uczestnikom zostały wyznaczone i przydzielone konkretne odcinki pobocza drogi.

Do pomocy w sprzątaniu zgłosiło się 70 osób, którym w ciągu kilku godzin w sobotę udało się posprzątać pobocza ok. 30-kilometrowego odcinka Carskiej Drogi – poinformowała po zakończeniu sprzątania Beata Głębocka z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Oceniła, że 80 worków to nie jest rekord. Dwa lata temu worków było o wiele więcej.

Zdaniem Beaty Głębockiej problem śmieci jest nadal ogromny, nie tylko przy drogach publicznych, ale też na szlakach turystycznych, w okolicach wiat, punktów obserwacyjnych.

„To jest ogromny problem i mamy wrażenie, że zupełnie się to nie poprawia, śmieci jest bardzo dużo” – dodała.

Akcja sprzątania została zorganizowana we współpracy ze starostwem powiatowym w Mońkach, które jest zarządcą drogi.

Park i starostwo zaapelowali w mediach społecznościowych, aby dostosować prędkość na Carskiej Drodze do obowiązujących tam 50 km/h, bo śmierć na tej drodze ponosi wiele zwierząt.

„Carska Droga to miejsce niezwykłe, gdzie dziką przyrodę można obserwować z bardzo bliska, nawet zza szyby samochodu. Na odcinku drogi biegnącym przez Biebrzański Park Narodowy (Osowiec – Twierdza – okolice miejscowości Laskowiec) obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Niestety, nie wszyscy zmotoryzowani użytkownicy >>carskiej<< stosują się do tego ograniczenia. Pod kołami pędzących aut śmierć ponosi wiele, szczególnie drobnych, zwierząt. Przekraczanie prędkości stwarza również duże zagrożenie dla innych użytkowników drogi” – napisano w apelu, który można przeczytać na profilu Biebrzańskiego Parku Narodowego.

PAP

drukuj