fot. sxc.hu

Podlaskie: W Suwałkach powstanie stacja do tankowania paliw CNG

W Suwałkach (Podlaskie) powstanie stacja do tankowania paliw CNG. List intencyjny w tej sprawie podpisali w piątek wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło i prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Suwałki planują kupić 15 autobusów zasilanych CNG.

Stacja ma powstać przy zajezdni Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ul. Sejneńskiej. Suwalski ratusz planuje także zakup 15 autobusów zasilanych CNG, co stanowić będzie ok. 40 proc. całego taboru w mieście.

Plany te mają związek z projektem dotyczącym wymiany taboru autobusów komunikacji miejskiej w Suwałkach. Jak poinformował magistrat, do 31 stycznia zostanie złożony wniosek o dofinansowanie tego projektu środkami z Unii Europejskiej.

„Dbałość o środowisko naturalne oraz zdrowie mieszkańców to nasz priorytet. Zakup kilkunastu nowych autobusów na CNG to pierwszy krok do tego, by wymienić całkowicie stary tabor na nowoczesny i ekologiczny. Ważny dla nas jest także fakt, że autobusy gazowe są zarazem niskoemisyjne jak i wyraźnie tańsze od elektrycznych” – powiedział po podpisaniu listu intencyjnego prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Jak informuje biuro prasowe PGNiG Obrót Detaliczny, władze polskich miast coraz częściej doceniają korzyści ekonomiczne związane z wykorzystaniem autobusów na CNG. Koszt przejechania 100 kilometrów takim pojazdem jest o ok. 10 proc. niższy niż w przypadku autobusu zasilanego olejem napędowym. Ponadto, w nadchodzących latach, oszczędności mogą wzrosnąć nawet do ok. 20 proc., co ma związek z planowanym zniesieniem akcyzy na gaz ziemny CNG do celów napędowych.

„Autobusy zasilane CNG to ekologiczne i ciche pojazdy, które świetnie sprawdzają się w środowisku miejskim. To dojrzała technologia, która gwarantuje długoletnią bezawaryjną pracę i duży zasięg wynoszący nawet do 500 kilometrów” – powiedział wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło.

Według danych PGNiG Obrót Detaliczny, wymiana taboru napędzanego olejem napędowym na rzecz CNG, pozwala na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń. W przypadku tlenków azotu do 50 proc., dwutlenku węgla do ok. 15 proc., zaś w przypadku pyłów PM do 99 proc.

PAP/RIRM

drukuj