Podkarpackie: Wystawa XVII – XIX-wiecznych ikon

Ponad 30 ikon z XVII, XVIII i XIX stulecia z terenów południowo-wschodniej Polski oraz Rosji, przedstawiających wizerunki Matki Bożej, Chrystusa i świętych, można od piątku oglądać na wystawie w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

Jak przekazał Łukasz Zagrobelny, dyrektor Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, którego oddziałem jest muzeum w Zarzeczu, na wystawie zaprezentowano ikony z wizerunkami świętych kościoła katolickiego i prawosławnego.

Są wśród nich różnorodne typy ikonograficzne Matki Bożej i Chrystusa, a także postaci świętych, m.in. Mikołaja, Michała Archanioła, Piotra i Pawła, Jerzego oraz sceny z ich życia.

„Po raz pierwszy pokazujemy pochodzący z XIX stulecia gipsowy okład, czyli tzw. koszulkę, do otoczonej kultem i stanowiącej cel licznych pielgrzymek XVII-wiecznej ikony Matki Bożej Bramy Miłosierdzia. Ikona ta znajduje się obecnie w jarosławskiej cerkwi pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego” – powiedział Łukasz Zagrobelny.

Część z prezentowanych dzieł pochodzi z cerkwi z województw podkarpackiego i lubelskiego: z Jarosławia, Radymna, Tuczemp, Pełkiń, Kniazi czy Teniatysk.

Pozostałe do zbiorów muzealnych zostały przekazane przez Urząd Celny w Przemyślu i Urząd Skarbowy w Jarosławiu.

Wystawę można oglądać do 16 maja 2020 roku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl