fot. episkopat.pl

Przewodniczący KEP na Światowy Dzień Ubogich: Pomoc ubogim to ewangeliczny nakaz

Pomoc ubogim to ewangeliczny nakaz. Jako uczniowie Jezusa staramy się podążać jego śladami – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp. Stanisław Gądecki.

Dziś w Kościele katolickim już po raz trzeci obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. W tym roku hasłem przewodnim są słowa Psalmu 9-tego „Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie”.

Tego dnia wierni szczególną modlitwą otaczają osoby ubogie, bezdomne i potrzebujące. W wielu miejscach odbywają się także warsztaty i koncerty, ubodzy otrzymują paczki z żywnością  i ciepłe ubrania.

Służba potrzebującym jest wyrazem miłości, której nauczył nas Jezus – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski ks. abp. Stanisław Gądecki.

– Pomoc ubogim to czysto ewangeliczny nakaz. Jako uczniowie Jezusa staramy się podążać Jego śladami i czujemy się powołani do angażowania we wspieranie tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Służba potrzebującym jest wyrazem tej miłości, której nauczył nas Jezus. On nie tylko współczuł biednym, ale też w konkretny sposób dawał dowód osobistego zainteresowania ich potrzebami. Pamiętajmy więc, że autentyczni naśladowcy Chrystusa wyróżniają się rzetelną troską o potrzebujących. Otoczmy ich miłością, modlitwą i wsparciem materialnym –  zaapelował ks. abp. Stanisław Gądecki.

Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez Ojca św. Franciszka w 2016 roku. Jego celem jest pomoc osobom potrzebującym oraz uwrażliwienie i zachęcenie innych do codziennego niesienia pomocy najuboższym.

W Polsce największe obchody Światowego Dnia Ubogich odbywają się w Krakowie, Warszawie i Katowicach.

RIRM

drukuj