fot. KAS

Podkarpackie: udaremniony przemyt spreparowanych chronionych ptaków

Funkcjonariusze KAS z Podkarpacia udaremnili przemyt spreparowanych okazów głuszca i cietrzewia. Gatunki te podlegają ochronie. Wypchane ptaki przewozili bez zezwoleń Niemcy.

Jak poinformowała PAP we wtorek rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, spreparowane ptaki zostały znalezione w samochodzie, którym podróżowali z Ukrainy do Polski trzej obywatele Niemiec.

„Podczas rewizji pojazdu na przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli, że w bagażniku znajdują się spreparowane okazy ptaków. Były to dwa głuszce (tetrao urogallus) oraz jeden cietrzew (lyrurus tetrix)” – dodała.

Chabowska wyjaśniła, że te ptaki są objęte ochroną gatunkową na podstawie ustawy o ochronie przyrody i rozporządzenia ministra środowiska ws. ochrony gatunkowej zwierząt.

„Ich legalny transport przez granicę mógłby nastąpić tylko pod warunkiem posiadania zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska” – podkreśliła rzeczniczka.

Podróżujący z Ukrainy do Polski mężczyźni nie zgłosili przewożonych okazów do kontroli i nie mieli wymaganych dokumentów. Spreparowane ptaki zostały zatrzymane do dalszego postępowania.

PAP/RIRM

drukuj