fot. https://twitter.com/PolicjaLubelska

Podkarpackie: Troje seniorów oszukanych metodą na policjanta

Troje seniorów, mieszkańców Podkarpacia, zostało oszukanych metodą na policjanta. W dwóch przypadkach osoby straciły swoje oszczędności. W jednym przypadku szybka reakcja policjantów sprawiła, że senior odzyskał pieniądze.

Jak poinformowała w niedzielę podkarpacka policja, w miniony czwartek policjanci zostali poinformowani przez 71-letniego mieszkańca Boguchwały o tym, że na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, informując go, że jest policjantem.

„Następnie potwierdził to inny rozmówca podający się za kolejnego policjanta. Poinformował on mężczyznę, że jego pieniądze w banku są zagrożone, a oszuści zablokowali jego konto. Poprosił seniora o pomoc w zatrzymaniu potencjalnych oszustów” – podała policja.

Oszuści polecili seniorowi, że powinien on wybrać pieniądze z banku i wysłać przekazem pocztowym na wskazaną osobę. Pokrzywdzony zgodził się, pojechał do banku, wybrał pieniądze i wysłał przekaz.

„Niestety dopiero po wysłaniu przekazu 71-latek zdał sobie sprawę, że mógł zostać oszukany i zgłosił się do policjantów. Funkcjonariusze niezwłocznie pojechali z nim na pocztę, gdzie senior zlecił przekaz. Okazało się, że w tym wypadku szybka interwencja spowodowała, że urząd zablokował przekazanie pieniędzy” – można przeczytać w policyjnej notatce.

Podobny schemat oszustwa zastosowano w stosunku do dwojga innych seniorów, którzy uwierzyli, że dzwoniący do nich oszuści są policjantami i współpracując z nimi, ochronią swoje oszczędności.

77-letnie mieszkanka powiatu rzeszowskiego, zmanipulowana przez oszustów, taksówką, za którą miała mieć zwrócone koszty, przyjechała do Rzeszowa, wybrała pieniądze z banku i zostawiła je w miejscu wskazanym przez oszustów.

Podobnie postąpił 72-letni mężczyzna, jednak on przekazał pieniądze osobie, która przyszła po ich odbiór.

We wszystkich trzech przypadkach oszuści kontaktowali się z seniorami, dzwoniąc na telefony stacjonarne.

„Następnie, po podaniu im numeru telefonu komórkowego, kolejne instrukcje przekazywali tą drogą, przez cały czas utrzymując kontakt z oszukiwanymi osobami” – zaznaczyli policjanci.

Policja ostrzega, że oszuści cały czas są aktywni i wykorzystują różne metody, opowiadają różne historie, byle tylko zdobyć zaufanie seniorów i wyłudzić ich pieniądze. Należy pamiętać o tym, że jeśli osoba, która dzwoni, podaje się za policjanta czy funkcjonariusza CBŚP i żąda pieniędzy, należy się natychmiast rozłączyć.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl