fot. twitter.com/BPM_KPRP

KPRP: Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch z wizytą roboczą w Katarze

Szef BPM Jakub Kumoch złożył wizytę w Dosze; spotkał się z ministrem stanu ds. zagranicznych Państwa Katar Sultanem Bin Saad Al-Muraikhim; rozmowa dot. m.in. wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Państwie Katar – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Kancelaria Prezydenta przekazała w komunikacie, że minister Jakub Kumoch złożył w niedzielę wizytę roboczą w Dosze, gdzie spotkał się z ministrem stanu ds. zagranicznych Państwa Katar Sultanem Bin Saad Al–Muraikhim, a następnie wraz z wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim wziął udział w polsko-katarskich konsultacjach politycznych.

„Podczas konsultacji delegacji katarskiej przewodził Sekretarz Generalny katarskiego resortu dyplomacji Ahmed Hassan Al–Hammadi. Program podróży służbowej Szefa BPM KPRP do Dohy objął także udział w II Katarsko-Polskim Forum Nowych Technologii przy aktywnej obecności ponad 20 polskich przedsiębiorstw sektora ICT” – zaznaczyła Kancelaria Prezydenta.

https://twitter.com/PLinQatar/status/1462409367257587714

Dodano, że głównymi celami rozmów było zaanonsowanie wizyty oficjalnej Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Państwie Katar, przekazanie stronie katarskiej jej celów oraz omówienie bieżących kwestii dwustronnych.

„W związku z napiętą sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, minister Jakub Kumoch przekazał katarskim rozmówcom polską ocenę tych wydarzeń. Tematyka prezydenckiej wizyty w Katarze oraz wywołanego przez Białoruś kryzysu migracyjnego była również przedmiotem spotkania szefa Biura Polityki Międzynarodowej z przedstawicielami katarskich mediów” – napisano w komunikacie.

Kancelaria Prezydenta zwróciła uwagę, że wizyta „wpisuje się w działania prezydenta Andrzeja Dudy na rzecz umiędzynarodowienia kryzysu na wschodniej granicy Polski oraz promowania na arenie międzynarodowej polskich ocen dot. działań białoruskiego reżimu”.

„Katar, z którym Polska utrzymuje relacje dyplomatyczne od 1989 r., jest naszym strategicznym partnerem w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. W 2020 r. wartość dostaw katarskiego gazu skroplonego do Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przekroczyła pół mld USD. W 2017 r. wizytę oficjalną w Polsce złożył Emir Kataru Jego Wysokość szejk Tamim Bin Hamad Al Thani. Na zaproszenie Emira, na początku grudnia br. planowana jest rewizyta Prezydenta Andrzeja Dudy” – przypomniano w komunikacie.

Do swojej wizyty w Katarze odniósł się też sam wiceminister Jakub Kumoch na Twitterze.

„Bardzo udane i ciekawe spotkanie w Dosze z ministrem stanu ds. zagranicznych Państwa Katar Sultanem Bin Saad Al–Muraikhim. Rozmawialiśmy o wydarzeniach na granicy, zbliżającej się wizycie prezydenta Andrzeja Dudy oraz o sytuacji w regionie Bliskiego i Środkowego Wschodu” – napisał.

https://twitter.com/JakubKumoch/status/1462339900070674433

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl