Podkarpackie: Szkolenia zawodowe dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać się do udziału w drugiej edycji projektu „Szansa na sukces”, który oferuje bezpłatne szkolenia zawodowe oraz płatne staże. Nabór trwa do 15 czerwca bieżącego roku i prowadzi go Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego (RARR).

Jak poinformował PAP animator projektu Mateusz Klimczak, szkolenia zawodowe rozpoczną się na przełomie sierpnia i września, zaś półroczne staże w październiku bieżącego roku.

„Prowadzimy obecnie nabór uzupełniający do drugiej tury programu. Formularze zgłoszeniowe będą przyjmowane do 15 czerwca bieżącego roku. Nasi pracownicy oferują pomoc w ich wypełnianiu” – dodał.

Mateusz Klimczak podkreślił, że szkolenia zawodowe dobierane są dla każdej osoby indywidualnie.

„Uczestnicy pierwszej tury korzystali m.in. ze szkoleń z administrowania serwerami, z programów graficznych czy obsługi wózków widłowych. Ponadto po zakończeniu stażu staramy się, aby stażysta był zatrudniony u tego pracodawcy jeszcze przez co najmniej trzy miesiące” – zadeklarował.

Do projektu mogą się zgłaszać osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, mieszkające na Podkarpaciu, zarejestrowane w urzędzie pracy i zakwalifikowane do III profilu pomocy lub nie podlegające profilowaniu.

Jak zaznaczył Mateusz Klimczak, projekt jest tak skonstruowany, że nie wymaga określonego stopnia niepełnosprawności, a jedynie orzeczenie.

RARR zapewnia zwrot kosztów nie tylko dojazdu na szkolenie zawodowe, ale także opieki nad dzieckiem lub osobą zależną. Uczestnicy projektu mogą liczyć również na stypendium w związku z odbywaniem szkolenia zawodowego, materiały szkoleniowe oraz catering.

Zdaniem uczestnika pierwszej edycji projektu Bartosza Tłuczka, warto skorzystać z możliwości podniesienia swoich kwalifikacji, bo projekt daje niepełnosprawnym duże możliwości.

Bartosz Tłuczek wybrał szkolenie zawodowe z programu 3ds Max, który pozwala wizualizować otoczenie w programie 3D.

„Od dziecka interesowałem się grami komputerowymi, robiłem nawet własne modyfikacje na silnikach gier. Rozwijałem swoje zainteresowanie, ale bez znajomości programu 3D nie mogłem ruszyć dalej. Dlatego w projekcie <<Szansa na sukces>> wybrałem właśnie taki kurs” – zaznaczył.

Bartosz Tłuczek zakończył już szkolenie i uzyskał stosowny certyfikat. Wkrótce rozpocznie płatny, półroczny staż w jednej z rzeszowskich firm.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl