Podkarpackie: Obywatel Rosji i Azer zatrzymani za przekroczenie zielonej granicy

Straż Graniczna z placówki w Stuposianach zatrzymała obywatela Rosji i Azera, którzy w Bieszczadach przeszli z Ukrainy przez zieloną granicę. Ich celem były państwa Unii Europejskiej.

Jak poinformował w poniedziałek PAP Piotr Zakielarz z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymani mężczyźni to 34-letni obywatel Rosji i 45-letni obywatel Azerbejdżanu.

„Cudzoziemcy, chodząc po Bieszczadach, wybierali trudno dostępne tereny, odcinki, w tym także szczyty. W czasie ich wędrówki pogoda była niesprzyjająca, w efekcie błąkali się po górach przez kilka dni” – wyjawił Piotr Zakielarz.

Obcokrajowcy zostali zatrzymani w jednej w przygranicznych miejscowości w gminie Lutowiska (woj. podkarpackie). Z ustaleń wynika, że zieloną granicę przekroczyli w okolicach Bukowca.

Piotr Zakielarz dodał, że podczas kontroli okazało się, iż tylko jeden z zatrzymanych – obywatel Azerbejdżanu – ma przy sobie dokumenty tożsamości. Mężczyźni przyznali, że ich celem były państwa Unii Europejskiej.

Obaj zatrzymani zostali w ramach umowy readmisyjnej przekazani na Ukrainę.

Od początku 2018 r. funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy 73 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Najczęściej ich celem było przedostanie się na zachód Europy.

PAP/RIRM

drukuj