Na Podkarpaciu odbył się Kongres 590

W podrzeszowskiej Jasionce (Podkarpackie) zakończył się w piątek wieczorem Kongres 590. W dwudniowej imprezie udział wzięło ok. 3 tys. uczestników, w tym najważniejsi politycy w kraju, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło.

Inaugurując II edycję kongresu prezydent podkreślił, że Polska gospodarka nie będzie się rozwijała, jeśli pracownik nie będzie dobrze wynagradzany.

„Rząd ma stwarzać przedsiębiorcom warunki do inwestowania” – mówił.

Zdaniem głowy państwa płaca jest elementem konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami o najlepszych pracowników.

„Moją wielką ambicją jest to, żebyśmy pod względem płac, a więc poziomu życia rodzin zbliżali się do Europy Zachodniej. Nie będziemy się zbliżali, jeżeli Polska będzie krajem taniej siły roboczej” – zaznaczył Andrzej Duda.

Natomiast premier Szydło w swoim wystąpieniu podkreślała, że ci, którzy mają pieniądze, muszą się nauczyć, że Polska ma zasady i pieniądze.

„Chcemy być partnerami inwestorów, a nie państwem, w którym można zrobić biznes i po prostu stąd wyjechać” – zaznaczyła.

Szefowa rządu zachęcała również przedsiębiorców do prowadzenia w Polsce inwestycji.

„Chcemy, żebyście tutaj otwierali swoje przedsiębiorstwa, biznesy, ale pamiętajcie, chcemy być waszymi partnerami i jesteśmy waszymi partnerami. – zaznaczyła premier.

W czwartek w kongresie uczestniczył również wicepremier Jarosław Gowin, który mówił m.in. o tym, że potrzebny jest przegląd prawa, przede wszystkim gospodarczego, by usuwać przepisy przestarzałe czy anachroniczne.

W trakcie jednego z paneli wymienił, że wśród wyzwań swojego resortu – nauki i szkolnictwa wyższego – na drugą połowę kadencji jest m.in. zintegrowanie zmian w szkolnictwie i wykorzystanie dużych centrów badawczych (takich jak wrocławskie EIT+).

Natomiast wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział na kongresie wsparcie państwa dla małych, powstających spontanicznie organizacji czy program ulg podatkowych w zakresie działalności obywatelskiej.

Wicepremier Mateusz Morawiecki, który na kongresie miał kilka wystąpień, mówił m.in. o współczesnym kapitalizmie. Przekonywał, że obecnie „mamy do czynienia z wielką polaryzacją, z wielką koncentracją dóbr w rękach nielicznych firm”.

„Dzisiaj tych kilka największych gigantów ma majątek, który jest niewyobrażalny i przekraczający majątek wielu państw” – dodał.

W innym wystąpieniu zapowiedział, że do Bożego Narodzenia rząd przedstawi konkretny pakiet likwidacji zatorów płatniczych, które nie pozwolą dużym przedsiębiorcom żyć kosztem płynności małych i średnich.

„Nasza ekipa gospodarcza chce zmienić model gospodarczy, odejść od kapitalizmu równych i równiejszych, kapitalizmu konsumpcji na kredyt w stronę kapitalizmu republikańskiego i kapitalizmu równych szans, opartego o inwestycje i solidarność społeczną” – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Wśród ministrów, którzy gościli na kongresie, była m.in. minister cyfryzacji Anna Streżyńska, która powiedziała, że w ciągu dwóch lat uruchomionych zostało 500 cyfrowych usług.

Minister na jednym z panelów zwróciła uwagę, że barierą rozwoju rynku cyfrowego są przede wszystkim przepisy prawne, które nie są dostosowane do współczesnej gospodarki. Min. Streżyńska dodała, że nie chodzi tu tylko o prawo polskie, ale o system prawa wspólnotowego.

W trakcie kongresu odbyło się ponad 80 paneli w kilku obszarach tematycznych. Rozmawiano m.in. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, który ma powstać w gminie Baranów k. Grodziska Mazowieckiego. Uczestnicy panelu poświęconemu temu zagadnieniu zgodnie stwierdzili, że inicjatywa ta niesie ze sobą olbrzymi potencjał.

Prezydent Andrzej Duda wręczył sześciu firmom Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach głównych i dwóch specjalnych. Prezydent przyznał też, tak jak rok temu, nagrodę indywidualną.

W kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw laureatem została firma Dramiński S.A., w kategorii Narodowy Sukces – Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM” w Warszawie, w kategorii Międzynarodowy Sukces – firma Melex sp. z o.o., z kolei w kategorii Odpowiedzialny Biznes – Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita.

W ramach kategorii specjalnych, w rywalizacji na najlepszy polski startup zwycięzcą została firma XTPL S.A.. Z kolei w kategorii Badania + Rozwój zwyciężył Zespół Badaczy z Wydziału Fizyki UW i Centrum Nowych Technologii.

Nagrodą indywidualną za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości prezydent wyróżnił Macieja Wieczorka, prezesa firmy Celon Pharma SA.

Trzy cyfry w nazwie kongresu – 590 – to prefiks kodu kreskowego, którym są oznaczone towary wyprodukowane w Polsce, przez polskie firmy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl