fot. twitter.com

Wojewoda zachodniopomorski podsumował efekty 2-letniej pracy rządu dla regionu

Uruchomienie dostaw gazu w terminalu LNG w Świnoujściu, podpisanie umowy pod budowę tunelu pod Świną i decyzja o pogłębieniu toru wodnego na Odrze do 12,5 m – to niektóre działania dotyczące Pomorza Zachodniego, podjęte w minionych 2 latach przez rząd, przedstawione przez wojewodę zachodniopomorskiego.

„Chciałbym podziękować wszystkim Polakom, mieszkańcom Pomorza Zachodniego i samego Szczecina za to, ze zaufali naszej formacji politycznej Prawu i Sprawiedliwości i obdarzyli nas wielka odpowiedzialność, jaką jest rządzenie krajem” – powiedział w piątek podczas konferencji wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski.

Jak mówił, prosi Polaków, aby zechcieli zaufać drużynie PiS na kolejne 2 lata.

„Praca i pokora, to są dwa słowa, które drużynie Prawa i Sprawiedliwości tutaj na Pomorzu Zachodnim będą przyświecały” – zadeklarował Krzysztof Kozłowski.

Jak informuje Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, w ciągu 2 lat podpisano umowy o dofinansowanie ze środków europejskich w województwie zachodniopomorskim wszystkich Programów Operacyjnych na kwotę 8,4 mld zł. Środki te zostały wydane m.in. na oddanie i uruchomienie dostaw gazu w terminalu LNG w Świnoujściu.

Podczas konferencji prasowej przypomniano, ze niedawno została podjęta decyzja o rozbudowie terminalu i zwiększeniu mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mld m sześciennych gazu rocznie. Podpisano także porozumienie z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, dotyczące rozbudowy terminalu LNG o kolejne nabrzeże. Zakończenie tej inwestycji planowane jest w 2021 r.

W ciągu ostatnich 2 lat podpisano także umowę o rządowym dofinansowaniu budowy tunelu pod Świną, łączącego wyspy Uznam i Wolin na kwotę 137 mln zł. Łączna wartość inwestycji to 912 mln zł. Na początku września zostały otworzone oferty cenowe. Zapowiedziano, ze jeżeli nie będzie odwołań, to podpisanie umowy może nastąpić jeszcze w 2017 r.

Rząd przyjął również ustawę dotyczącą przebudowy toru wodnego Szczecin-Świnoujście do głębokości 12,5 m. Szacowany koszt to 1,4 mld zł, a inwestycja ma być gotowa do 2022 r.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych zakłada, że w województwie zachodniopomorskim do końca 2023 r. powstanie blisko 300 km nowych dróg. Obecnie w realizacji jest 181 km dróg o wartości około 4,75 mld zł. Ogłoszono przetargi na 51,3 km o wartości około 1,65 mld zł. W przygotowaniu jest 280 km o wartości 9,3 mld zł.

Wśród najważniejszych inwestycji drogowych urząd wojewódzki wymienił: trwającą budowę drogi krajowej S6 o długości 120 km od węzła Goleniów Północ do polaczenia z obwodnica Koszalina i Sianowa. Odcinek S6 od Kiełpina do Koszalina, a także obwodnica Koszalina i Sianowa otrzymają unijną dotację w wysokości przeszło 1 mld zł. Dofinansowanie otrzyma także budowa obwodnicy Myśliborza, rozbudowa skrzyżowania ul Floriana Krygiera z ul. Granitowa w Szczecinie oraz budowa 2 jednostek pływających dla szczecińskiego Urzędu Morskiego.

Do tej pory podpisano umowy na zaprojektowanie i budowę drugiej jezdni obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa w ciągu S10, przebudowę odcinka autostrady A6 Szczecin Dąbie – Rzęśnica oraz rozbudowę węzła Szczecin Kijewo łączącego A6 z drogą krajową nr 10. W połowie 2018 r, planowane jest oddanie obwodnicy Wałcza a w maju 2021 r. zakończenie budowy S3 na odcinku od Brzozowa do Rzęśnicy.

Za kwotę ok. 560 mln zł na Pomorzu Zachodnim prowadzona jest modernizacja infrastruktury kolejowej prowadzącej do portów morskich Szczecin i Świnoujście. W najbliższym czasie planowana jest modernizacji stacji PKP Szczecin Główny oraz linii kolejowe na trasie Szczecin Główny – Police. W 2020 r. ma zakończyć się inwestycja kolejowa na trasie ze Szczecina do granicy z Niemcami.

W ciągu 2 lat przywrócono posterunki policji w Świnoujściu, Dygowie oraz Dziwnowie. W poniedziałek ma zostać otwarty kolejny posterunek w Kołbaskowie.

Urząd Wojewódzki poinformował, że na realizacje rządowego programu „500 Plus” wydano dotąd na Pomorzu Zachodnim ponad 1,375 mld zł. Z programu skorzystało w regionie 159 tys. dzieci, a rodzina otrzymała średnio ponad 13 tys. zł. Dzięki programowi „Maluch Plus” w 2016 r. dofinansowano ponad 1660 a w 2017 r. blisko 1940 miejsc w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. W ramach programu „Senior Plus” przybyło 9 placówek dziennej opieki dla seniorów.

PAP/RIRM

drukuj