Po upałach czeka nas ochłodzenie i … ponowne upały

Tegoroczne lato w Polsce jest wyjątkowo upalne. Temperatura w wielu miejscach przekracza ponad 30 stopni. Dziś jednak meteorolodzy zapowiadają ochłodzenie oraz gwałtowne burze, a nawet burze z gradem. W wielu rejonach słupki rtęci zanotują nie więcej niż 25 stopni.

W większej części naszego kraju termometry wskażą poniżej 30 stopni. Fala wysokich temperatur będzie dziś odczuwalna jedynie na wschodzie Polski.

– Na zachodzie będzie już zdecydowanie inny typ pogody, napłynie względnie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Temperatura osiągnie 25 – 26 stopni Celsjusza – informuje Grażyna Dąbrowska, synoptyk z IMGW.

W niektórych miejscach mogą pojawić się gwałtowne burze i deszcze. Jednak krótkotrwałe upały nad całym obszarem Polski mają ponownie zagościć we wtorek i środę.

Słoneczna pogoda przyciąga nad polskie morze wielu turystów. Niestety, piękna pogoda wpływa też na wzrost tragicznych wypadków.

– Miniony weekend był tragiczny, jeśli chodzi o utonięcia. Utonęły 24 osoby, a patrząc na statystykę całego sezonu, od 1 kwietnia to aż 300 osób. Bądźmy rozważni. Nie wbiegajmy rozgrzani po kąpieli słonecznej do wody, absolutnie nie wchodźmy do wody po alkoholu, po postu włączmy nasze logiczne myślenie – ostrzega Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Podczas wysokich temperatur łatwo można się nabawić odwodnienia organizmu czy udaru cieplnego.

Jeżeli tylko możemy pozostańmy w domu, gdzie miejmy zasłonięte i zamknięte okna. Nie wychodźmy i nie narażamy się na ten upał. Osoby starsze, chorujące na przewlekle przede wszystkim powinny pomyśleć o tym, aby konieczne zakupy zrobić wcześnie rano, albo późno wieczorem – radzi dr Maciej Sokołowski, internista.

W czasie upałów pracodawca powinien zapewnić odpowiednie warunki pracy, m.in. nieograniczoną ilość zimnych napojów. Ważna jest też wentylacja pomieszczeń. Za zaniedbywanie tych obowiązków Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć karę grzywny nawet do 30 tys. zł.

Wysoka temperatura jest uciążliwa również dla środowiska naturalnego. Rolnicy szacują straty z powodu suszy, a w lasach rośnie ilość pożarów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj