J. Gowin do rektorów: Zapewnimy wsparcie we wdrażaniu reformy szkolnictwa wyższego

Resort nauki zapewni uczelniom kompleksowe wsparcie we wdrażaniu zmian wynikających z wprowadzenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce – zapewnił minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w liście skierowanym do rektorów uczelni.

1 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0 lub Konstytucja dla Nauki) oraz przepisy ją wprowadzające. Nowa ustawa zastąpi cztery obecnie istniejące: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Ustawa wejdzie w życie 1 października 2018 r.

„To kolejny krok w kierunku udoskonalenia polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki” – podkreślił minister Gowin w opublikowanym na stronie resortu nauki liście do rektorów uczelni, datowanym na 9 sierpnia.

„Przed nami etap strategiczny – wdrażanie reformy. Z wyzwaniem, które przed nami stoi, zmierzymy się razem – uczelnie oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego” – dodał.

Minister zadeklarował przy tym, że uczelnie otrzymają od MNiSW „Kompleksowe wsparcie we wdrażaniu zmian wynikających z wprowadzenia ustawy”.

 Pytania kierowane przez rektorów do ministerstwa mają być traktowane priorytetowo.

„Aby usprawnić proces udzielania odpowiedzi na pytania, zdecydowałem się wprowadzić zasadę, w myśl której MNiSW będzie w pierwszej kolejności odpowiadać na wątpliwości kierowane przez Państwa Rektorów lub osoby upoważnione przez Państwa do zadawania takich pytań w imieniu uczelni” – poinformował.

„Zachęcam również do bliskiej współpracy z osobami zapewniającymi uczelniom obsługę prawną, gdyż stanowisko Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie stanowi wiążącej wykładni, a ma wyłącznie walor informacyjny i doradczy” – podkreślił równocześnie Jarosław Gowin.

W drugiej połowie września resort nauki planuje wydanie „Przewodnika po reformie szkolnictwa wyższego i nauki”, jak również organizację szkoleń dla władz uczelni. Terminarz oraz tematyka szkoleń zostaną opublikowane na początku września na stronie „konstytucjadlanauki.gov.pl”, wtedy też rozpocznie się rejestracja uczestników.

W późniejszych terminach będą również organizowane w Warszawie i wybranych innych miastach szkolenia w ramach projektu „Liderzy w zarządzaniu uczelnią”.

„Będą to szkolenia dotyczące regulacji zawartych w ustawach, dostosowywane do indywidualnych potrzeb danej uczelni” – zapowiedział minister.

W załączniku do listu ministra przypomniano najważniejsze zmiany wynikające z nowej ustawy oraz terminy ich wprowadzania.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl