fot. PAP/Paweł Supernak

PO kwestionuje wybór nowych sędziów

Były minister sprawiedliwości Borys Budka, który reprezentuje Platformę Obywatelską w Trybunale Konstytucyjnym, powiedział, że pięć wybranych wczoraj w Sejmie osób nie jest sędziami Trybunału Konstytucyjnego.

Przed Trybunałem trwa rozprawa w sprawie zgodności z Konstytucją czerwcowej ustawy o wyborze pięciu sędziów Trybunału. Prezydent nie przyjął od nich ślubowania.

Zrobił to jednak w przypadku Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego. Za tydzień ślubowanie złoży Julia Przyłębska.

Poseł Arkadiusz Mularczyk podkreśla, że nowych sędziów wybrał Sejm, a prezydent przyjął od nich ślubowanie. Dlatego też, jak dodał, mają oni pełne prawo do pełnienia funkcji sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

– Platforma Obywatelska na wszelkie sposoby próbuje kwestionować i kontestować to, co się dzieje w polskim parlamencie. Dzisiaj, podczas rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym, parlamentarzysta Platformy uważa, że ten wybór nie miał miejsca. Ten pogląd oczywiście nie ma racji i jest nieprawidłowy – zwraca uwagę poseł Arkadiusz Mularczyk.

Przed Trybunałem trwa manifestacja poparcia dla działania PiS-u i prezydenta w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

RIRM

drukuj