fot. Tomasz Strąg

PKW zajmie się dziś opiniowaniem projektu postanowienia prezydenta ws. zarządzenia wyborów

Państwowa Komisja Wyborcza zajmie się dziś opiniowaniem projektu postanowienia prezydenta w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu. Swoją odpowiedź PKW przekaże jutro do Kancelarii Prezydenta.

13 października to wstępna data wyborów parlamentarnych, jaką prezydent Andrzej Duda zaproponował Państwowej Komisji Wyborczej. Zdaniem prezydenta, kampania przed wyborami parlamentarnymi powinna być jak najkrótsza, stąd propozycja, by odbyły się one właśnie tego dnia.

– Myślę, że Polacy, wyborcy i w ogóle wszyscy oczekują, żeby było jak najwięcej spokoju. Kampania wyborcza nigdy nie jest okresem spokoju, zawsze jest okresem pewnego takiego starcia politycznego. To jest jej naturą. Myślę, że Polacy chcą, żeby tego starcia było jak najmniej i w związku z tym też termin możliwie jak najszybszy – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Dziś Państwowa Komisja Wyborcza zajmie się opiniowaniem projektu postanowienia prezydenta w sprawie zarządzenia wyborów. Jutro opinia PKW trafi do Kancelarii Prezydenta. Według konstytucji, prezydent musi ogłosić termin wyborów nie później niż na 90 dni przed głosowaniem.

– Zapewniam, że na pewno nie będzie to w ostatniej chwili. Zaraz, jak tylko otrzymam odpowiedź z Państwowej Komisji Wyborczej – a zazwyczaj PKW odpowiada szybko – to te wybory będą ogłoszone – powiedział Andrzej Duda.

Oficjalne ogłoszenie terminu wyborów przez prezydenta oznacza formalne rozpoczęcie kampanii wyborczej. W jesiennych wyborach wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj