fot. flickr.com

PKW przedstawiła zasady dotyczące głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o zasadach głosowania korespondencyjnego. To jedna z dwóch możliwych form oddania głosu.

Osoby, które chcą otrzymać pakiet wyborczy za pośrednictwem Poczty Polskiej, muszą zgłosić taką informację do 16 czerwca.

W tej sprawie należy udać się do urzędu gminy, w której jesteśmy zameldowani lub dopisani do spisu wyborców. Wniosek można też zgłosić za pośrednictwem ePUAP.

Po załatwieniu stosownych formalności pakiety znajdziemy w skrzynkach pocztowych. Będziemy je też mogli odebrać w urzędzie gminy.

O tym jak prawidłowo oddać głos korespondencyjnie, mówi Małgorzata Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

– Najważniejsze jest to, żeby po zaznaczeniu kandydata, na którego chce się oddać głos, włożyć taką kartę do koperty przeznaczonej na kartę do głosowania i tę kopertę zakleić. To jest bardzo ważne, ponieważ koperty, które nie zostaną zaklejone, nie będą brane pod uwagę. Dodatkowo w tym pakiecie będzie znajdowało się oświadczenie. Tam muszą być zamieszczone dane osobowe wyborcy, numer PESEL i własnoręczny podpis. To oczywiście też należy włożyć – oczywiście nie do tej koperty – musi być oddzielnie, bo takie koperty zwrotne, które nie będą zawierały tego oświadczenia bądź będzie niewłaściwie wypełnione, niepodpisane, również nie będą brane pod uwagę – podkreśla Małgorzata Pietrzak.

Małgorzata Pietrzak przypomniała, że zgodnie z kalendarzem wyborczym w piątek mija termin zgłaszania komitetów wyborczych.

Z kolei do 10 czerwca to ostateczny termin rejestracji kandydatów na urząd prezydenta Polski. Wybory odbędą się 28 czerwca.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl