fot. PAP

PKW ponownie chroniona przez BOR

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski zażądał przywrócenia ochrony Biura Ochrony Rządu w budynku PKW – dowiedział się jeden z tygodników. Decyzja miała zapaść po wtargnięciu grupy osób do budynku PKW.

Według informatora tygodnika – nie doszłoby do zdarzenia, gdyby BOR nadal go ochraniał.

Dwa lata temu, w drodze oszczędności, ochrona została zdjęta przez ówczesnego szefa MSW Jacka Cichockiego. Teraz o bezpieczeństwo w siedzibie PKW dba prywatna agencja ochrony.

Obiekty państwowe powinny być chronione przez wyspecjalizowaną służbę ochrony, jaką jest BOR – mówi poseł Jarosław Zieliński. Były szef MSWiA powiedział, że skandalem jest zlecanie prywatnym firmom ochrony tak ważnych instytucji.

– Te firmy nigdy nie będą w stanie tak wypełniać swoich zadań, jak państwowa służba, która jest powołana do tego, żeby chronić obiekty państwowe i najważniejsze osoby w państwie, w tym przypadku bardzo ważny organ państwowy, jakim jest PKW. Chyba tylko w głowach ludzi tej formacji, która jest dzisiaj przy władzy, PO i PSL-u mogło powstać coś takiego, żeby zlecić ochronę takich obiektów prywatnej firmie. To się nigdy nie powinno zdarzyć. Myślę, że jak takie koncepcje powstają i są realizowane, to trzeba będzie pomyśleć nad ustawowym zakazem przekazywania ochrony obiektów państwowych prywatnym firmom – powiedział poseł PiS-u Jarosław Zieliński.  

Według tygodnika, Kancelaria Prezydenta informowała MSW o „obniżeniu poziomu bezpieczeństwa związanym z zakończeniem ochrony BOR-u w budynku przy ulicy Wiejskiej”.

RIRM

drukuj