fot. twitter.com/PanstwKomWyb

Uchwała PKW: W wyborach 10 maja 2020 r. brak było możliwości głosowania na kandydatów

Marszałek Sejmu zarządzi nowe wybory prezydenckie. Wynika to z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej przyjętej w niedzielę. Komisja stwierdziła, że w wyborach prezydenta Polski zarządzonych na 10 maja 2020 r. brak było możliwości głosowania na kandydatów.

Fakt ten równoważny jest w skutkach z przewidzianym w art. 293 ust. 3 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów – czytamy w uchwale PKW.

Poseł PiS i prawnik Przemysław Czarnek powiedział, że decyzja PKW jest racjonalna i zgodna z przepisami prawa wyborczego.

– Art. 293 Kodeksu wyborczego – tam jest mowa o tym, że w sytuacji, kiedy głosowanie miałoby się odbyć na jednego kandydata, to Państwowa Komisja Wyborcza informuje o tym w uchwale, bo nie może odbywać się głosowanie na jednego kandydata. Przy stosowaniu argumentacji prawniczej a maiori ad minus – czyli od większego do mniejszego – skoro sytuacja, w której głosowanie na jednego kandydata jest niemożliwe do zaakceptowania zgodnie z Kodeksem wyborczym i trzeba zarządzić przedterminowe wybory, to tym bardziej sytuacja, w której niemożliwe było głosowanie na żadnego kandydata, podlega dokładnie temu samemu reżimowi. Dokładnie tak stwierdziła Państwowa Komisja Wyborcza i uważam, że jest to absolutnie racjonalna decyzja – ocenił Przemysław Czarnek.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom PKW nie sporządzi sprawozdania z procesu wyborczego, które miało trafić do Sądu Najwyższego.

Koncepcja sprawozdania i ustalenia zerowego wyniku wyborów nie spotkała się z aprobatą ze strony członków PKW – oświadczył przewodniczący Komisji Sylwester Marciniak.

Według wcześniejszej koncepcji, zgodnej z oświadczeniem liderów PiS i Porozumienia, PKW miało przekazać sprawozdanie, a Sąd Najwyższy m.in. na tej podstawie miał stwierdzić o ważności wyboru prezydenta Polski. I dopiero w przypadku stwierdzenia nieważności miały zostać przeprowadzone nowe wybory.

W sobotę weszła w życie ustawa, zgodnie z którą tegoroczne wybory prezydenckie mogą się odbyć wyłącznie w trybie korespondencyjnym.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl