fot. PAP/Mateusz Marek

PKW: frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła 64,51 procent

Szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak stwierdził, że obywatele uwierzyli, iż każdy głos się liczy. Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła 64,51 proc.

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła we wtorek oficjalne wyniki wyborów. [czytaj więcej] Do drugiej tury przeszli prezydent Andrzej Duda oraz wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Sędzia Sylwester Marciniak zwrócił uwagę, że w wyborach prezydenckich odnotowano najwyższą frekwencję, jeśli chodzi o elekcje w ostatnich latach.

– Jest to wielkie święto demokracji, biorąc pod uwagę okres pandemii, kwestie pogodowe w Polsce – z jednej strony powodzie, z drugiej strony upał. Ta frekwencja, nie licząc roku 1995, kiedy były wybory prezydenckie, jest najwyższa. Jest również najwyższą frekwencją w ostatnich latach, jeżeli chodzi o wszystkie wybory – parlamentarne, europejskie – oznajmił przewodniczący PKW.

Pierwszą turę wyborów prezydenckich wygrał Andrzej Duda, którego poparło 43,5 proc. głosujących. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 30,46 proc.

Do urn wyborczych ponownie pójdziemy 12 lipca. Głosowanie odbędzie się w formie korespondencyjnej oraz tradycyjnie w lokalach wyborczych.

Kadencja obecnego prezydenta Andrzeja Dudy upływa 6 sierpnia.

RIRM

drukuj