PKW chce ograniczyć możliwość działania nowej szefowej KBW

Państwowa Komisja Wyborcza uchwałą ogranicza kompetencje nowej szefowej Krajowego Biura Wyborczego. Zmiana wewnętrznych przepisów w PKW nastąpiła na kilka dni przed objęciem stanowiska przez nowo wybraną (decyzją resortu administracji) przewodniczącą KBW Magdalenę Pietrzak. O sprawie napisał „ Dziennik Gazeta Prawna”.

PKW podjęła uchwałę 19 lutego. Według ekspertów stanowi ona zagrożenie dla stosunków organów odpowiedzialnych za organizację i przeprowadzanie głosowania.

Wskutek zmian w wewnętrznych statutach i regulaminach nowa szefowa KBW nie będzie mogła m.in. w równie prosty sposób jak wcześniej przeprowadzić zmian personalnych. W uchwale jest też mowa o nowym stanowisku „doradcy PKW”, które najprawdopodobniej obejmie ustępująca szefowa KBW Beata Tokaj. Na razie nie wiadomo, czym taki doradca będzie się zajmował.

Poseł PiS-u Marcin Horała mówi, że te doniesienia są niepokojące i mogą budzić podejrzenie o prowadzenie wojny dotyczącej kompetencji.

– Jest taka obawa, taka chęć postawienia na swoim, nieprzyjęcia do wiadomości, że zmieniło się prawo, że zmieniła się sytuacja. Trzeba w tej nowej sytuacji po prostu pracować, a nie ją kontestować. Mam nadzieję, że tak nie będzie i że jednak PKW skoncentruje się na organizacji wyborów, a nie walce o wpływy czy walce o władzę. Intencje ustawodawcy są jasne, że chodziło też o zmianę w Krajowym Biurze Wyborczym, zmianę personalną. Ona wynikała z ustawy. Przypomnę, że pani Beata Tokaj podczas wyborów samorządowych w 2014 roku, kiedy doszło do tylu nieprawidłowości, była dyrektorem departamentu prawnego i organizacji wyborów, więc jest osobą osobiście odpowiedzialną za to, jak tamte wybory fatalnie wyglądały – podkreślił poseł Marcin Horała.   

Zdaniem polityków partii rządzącej uchwała PKW to przedwczesna oznaka braku zaufania tych organów do Magdaleny Pietrzak. Zmiany zmierzają w kierunku jej ubezwłasnowolnienia.

PKW ma powołać Magdalenę Pietrzak na szefa Krajowego Biura Wyborczego 3 marca.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl