fot. PAP/Przemysław Piątkowski

PKP Intercity nie wyklucza ogłoszenia w tym roku przetargu na pociągi piętrowe

PKP Intercity nie wyklucza, że jeszcze w tym roku ogłosi przetarg na dostawę pociągów typu push-pull, które będą się składały z wagonów piętrowych – poinformował prezes kolejowej spółki Marek Chraniuk.

„Chcielibyśmy ogłosić przetarg (na dostawę pociągów z wagonami piętrowymi – PAP) jak najszybciej. Nie wykluczam, że będzie to w tym roku” – powiedział prezes PKP Intercity.

Marek Chraniuk zaznaczył jednocześnie, że konkretny termin ogłoszeniu przetargu zostanie podany po zakończeniu dialogu technicznego, który spółka ogłosiła pod koniec lipca tego roku.

„Dialog techniczny jest pewnym wstępem do przetargu. (…) Ma za zadanie m.in. pokazać, na ile zmienia się w różnych obszarach innowacyjnych tabor” – stwierdził szef kolejowej spółki.

W opublikowanym przez PKP Intercity ogłoszeniu o dialogu technicznym spółka poinformowała, że chodzi o dostawę 7-wagonowych składów piętrowych typu push-pull wraz z lokomotywami wielosystemowymi.

Pociągi typu push-pull składają się z lokomotywy i wagonów, przy czym ostatni wagon może pełnić rolę wagonu sterowniczego. W przypadku gdy pociąg ciągnięty jest przez lokomotywę, sterowanie odbywa się z lokomotywy, a gdy pociąg jest przez lokomotywę pchany, to sterowanie odbywa się z wagonu sterowniczego.

Jak poinformowało PKP Intercity w ogłoszeniu o dialogu technicznym, przewoźnik zakłada, że pociąg składałby się z jednego wagonu końcowego z kabiną sterowniczą, z miejscami siedzącymi w klasie 2, z przedziałem konduktorskim, maszyną vendingową (służącą do sprzedaży samoobsługowej m.in. napojów czy przekąsek – PAP), strefą dla opiekunów z dziećmi oraz miejscami dla podróżujących z rowerami.

Kolejne pięć wagonów środkowych wyposażonych byłoby w miejsca siedzące klasy 2, a jeden wagon miały miejsca siedzące klasy 1. Maksymalna prędkość podróżowania takiego składu ma wynosić 200 km/h, a liczba miejsc siedzących w pociągu – około 800.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl