PKP chcą zbudować strukturę holdingową

W 2018 roku Polskie Koleje Państwowe SA chcą zbudować strukturę holdingową. Dzięki takiemu posunięciu władze PKP usprawnią zarządzenie spółek wchodzących w skład grupy.

Zgodnie z założeniami PKP SA ma być spółką–matką dla pozostałych firm. W tym celu ma zostać zawarta duża umowa korporacyjna.

Niewykluczone, że później uregulowana zostanie sprawa PKP Polskich Linii Kolejowych, Przewozów Regionalnych oraz notowanej na giełdzie PKP Cargo.

Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreślił, że konsolidacja wzmocni konkurencyjność polskich kolei i jej znaczenie na arenie międzynarodowej.

– Od wielu lat mówiliśmy, że podział polskiej kolei na małe kawałki jest nielogiczny i nieefektywny. Kolej działa korzyścią skali, wtedy właściwie można wykorzystywać potencjał kolejowy. Z dużym zadowoleniem przyjmujemy zapowiedzi obecnie rządzącej na kolei ekipy o tworzeniu czegoś w rodzaju holdingu kolejowego w koncentracji tych spółek kolejowych po to, aby postawić od podstaw odpowiedni opór rosnącej konkurencji międzynarodowej, ale różniej, by polska kolej była dużo bardziej aktywna na arenie międzynarodowej – powiedział Leszek Miętek.

W ostatnim czasie sfinalizowano połączenie dwóch spółek PKP Budownictwo i PKP Utrzymanie. Celem fuzji było zwiększenie możliwości rozwoju spółek i umocnienie pozycji nowego podmiotu na rynku usług dla sektora kolejowego.

RIRM

drukuj