fot. twitter.com/PKN_ORLEN

PKN Orlen rozważa wdrożenie innowacyjnej technologii do recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych

PKN Orlen analizuje możliwość wykorzystania innowacyjnej technologii Hydro-PRTSM przy wdrażaniu projektów recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych. Koncern podpisał w tej sprawie list intencyjny oraz umowę na realizację studium wykonalności ze spółką KBR.

PKN Orlen podkreślił, że zgodnie z przyjętą strategią do 2030 r. „chce rozwijać nowy obszar swojej działalności, który umożliwi efektywne ekonomicznie i środowiskowo zagospodarowanie odpadów z tworzyw sztucznych”.

„Koncern podpisał list intencyjny oraz umowę na realizację studium wykonalności z wiodącym dostawcą technologii i usług inżynieryjnych, z którym analizuje możliwość wykorzystania innowacyjnej technologii Hydro-PRTSM przy wdrażaniu projektów recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych. Pozwolą one realizować założenia gospodarki obiegu zamkniętego i spełnić cel neutralności emisyjnej koncernu do 2050 r.” – ogłosił we wtorkowym komunikacie PKN Orlen.

W informacji tej podano, że współpraca z firmą KBR „będzie opierać się na wykorzystaniu technologii Hydro-PRTSM licencjonowanej przez KBR”, a przetwarzane tworzywa sztuczne będą pochodziły z kraju, przy czym „odzyskane w procesie recyklingu związki chemiczne zostaną przerobione z wykorzystaniem własnych aktywów rafineryjno-petrochemicznych w wyżej wartościowe produkty petrochemiczne, które trafią na rynek polski i europejski”.

„Jesteśmy odpowiedzialną firmą, która ma realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego, dlatego angażujemy się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Podejmując współpracę ze spółką KBR stawiamy kolejny ważny krok w tym kierunku” – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Zaznaczył przy tym, że technologia, którą koncern obecnie analizuje, „ma umożliwić recykling odpadów z tworzyw sztucznych i wykorzystywanie pozyskanych w ten sposób surowców do wytwarzania produktów petrochemicznych i rafineryjnych”.

„Będzie to nasza odpowiedź na globalne trendy związane z ochroną środowiska, która jednocześnie przyczyni się do budowy wartości koncernu w długiej perspektywie” – podkreślił Daniel Obajtek.

Jak wyjaśnił PKN Orlen, technologia Hydro-PRTSM, licencjonowana przez KBR, polega na przetwórstwie odpadowych tworzyw sztucznych w produkty ciekłe i gazowe, które następnie można przetwarzać i wykorzystywać w produkcji chemikaliów, monomerów i polimerów.

„Podpisany list intencyjny oraz umowa na realizację studium wykonalności zakłada, że firma KBR weźmie aktywny udział we wdrożeniu projektu dostosowanego do potrzeb Grupy Orlen oraz zapewni wymagane wsparcie techniczne i wiedzę ekspercką” – zapowiedział koncern.

Prezes KBR ds. technologii Doug Kelly ocenił, że współpraca z PKN Orlen „to ważny krok w ocenie długoterminowego potencjału tej przełomowej technologii”.

„Jesteśmy pewni, że Hydro-PRTSM umożliwi PKN Orlen osiągnięcie korporacyjnych celów zrównoważonego rozwoju oraz dekarbonizacji” – dodał Doug Kelly.

PKN Orlen przypomniał, że jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. Koncern wspomniał, że w ramach dochodzenia do tego celu, do 2030 r. zredukuje o 20 proc. emisję CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej.

„Do końca tej dekady koncern zainwestuje ponad 25 mld zł w projekty, które umożliwią redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe” – oznajmił PKN Orlen.

Według niego, w Europie rocznie powstaje 24,5 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych – ponad jedna trzecia trafia do recyklingu, natomiast 42 proc. jest spalane, a 24 proc. składowane, co – jak podkreślono w informacji – „jest sprzeczne z modelem gospodarki obiegu zamkniętego”.

„Jednocześnie szacuje się, że ilość odpadów z tworzyw sztucznych wzrośnie w 2035 r. do 31 mln ton, co powinno wpłynąć na intensyfikację projektów recyklingowych” – zaznaczył PKN Orlen.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl