fot. PAP/Szymon Łabiński

PKN Orlen rozpoczyna realizację największej inwestycji petrochemicznej w Europie

PKN Orlen inwestuje w rozbudowę̨ kompleksu Olefin w zakładzie produkcyjnym w Płocku. Do 2024 roku ma zostać wybudowany kompleks instalacji Olefin III.

Przez ostatnie 5 lat  PKN Orlen bardzo mocno się rozwija i inwestuje w zakresie produkcji paliw, detalu, aktywów za granicą, energetyki, a także petrochemii.

– Budujemy silny multienergetyczny koncern, który ma zapewnić siłę i dochody, ale przede wszystkim bezpieczeństwo Polaków. Dziś Polsce potrzebne jest takie bezpieczeństwo energetyczne – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Budowa kompleksu Olefin III to największa inwestycja petrochemiczna w Europie, która przyczyni się do wzrostu gospodarczego Polski.

– To są inwestycje, które budują naszą gospodarczą przyszłość. Będą one przekładać się na życie wszystkich Polaków, bo to dzięki inwestycjom będziemy mogli znacznie szybciej wychodzić z kryzysu spowodowanego przez epidemię COVID-19. Ponadto będziemy mogli dużo szybciej wrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego i podnosić poziom życia Polaków – ocenił Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Ta nowoczesna polska petrochemia zbilansuje import i zapewni bezpieczeństwo w wielu branżach. Budową kompleksu zajmą się dwa konsorcja Hyundai i  Técnicas Reunidas.

– Projekt PKN Orlen ma istotne znaczenie, gdyż spowoduje, że Polska wzmocni swoją pozycję na rynku petrochemicznym, a przede wszystkim stworzy wiele miejsc pracy. Mając te kwestie na względzie, obiecujemy dołożyć najwyższej staranności w trakcie całego procesu wykonania projektu – zapewnił Chang Hag Kim, prezes Hyundai Engineering.

Zakończenie budowy kompleksu planowane jest w 2024 roku.

– Ta inwestycja obejmie 100 ha, które Państwo tu widzicie. Te hektary to jest działka północna Orlenu na terenie gminy Stara Biała – wyjaśnił Daniel Obajtek.

Całkowity koszt inwestycji to 13,5 mld złotych.

– Ta inwestycja pochłonie 13,5 mld zł. Będzie generowała ok. 160 mln zł podatków i danin. Zysk operacyjny roczny planowany z tej inwestycji to jest ponad miliard złotych – podkreślił prezes PKN Orlen.

Produkcja petrochemikaliów ma ruszyć na początku 2025 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl