fot. twitter.com/PKN_ORLEN

PKN Orlen planuje przejąć grupę Energa

W kwietniu 2020 roku PKN Orlen sfinalizuje przejęcie Energi. Inwestycja zostanie zrealizowana w większości ze środków własnych koncernu. To kolejna duża inwestycja, która będzie miała korzystny wpływ na polską gospodarkę.

PKM Orlen dziś kojarzony jest głównie z paliwami, ale zakres działalności koncernu jest znacznie szerszy.

– Orlen to energia, Orlen to nawozy, Orlen to asfalty, Orlen to choćby nawet detal, który się rozwija i Orlen to cała petrochemia, wiele dodatków do petrochemii, Orlen to tworzywa – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

I to właśnie kolejne inwestycje związane z wytwarzaniem energii są wpisane w strategiczne działania spółki na najbliższe lata.

– Jesteśmy producentem energii elektrycznej i to czwartym producentem w kraju, produkujemy ponad 8 terawatogodzin – zaznaczył prezes PKN Orlen.

Koncern zdecydował się na przejęcie Energi. To duży krok naprzód. Dzięki temu stanie się energetycznym potentatem. Energa uzupełni infrastrukturę Orlenu.

– My oczywiście nie posiadamy sieci dystrybucyjnej, Energa posiada sieć dystrybucyjną, my nie posiadamy tak rozwiniętej sprzedaży, Energa posiada rozwiniętą sprzedaż, więc jesteśmy spółką, która ma komplementarne połączenie – wskazał Daniel Obajtek.

Wstępny wniosek w sprawie przejęcia Energi przez PKN Orlen został już przesłany do Komisji Europejskiej. Zawarto w nim harmonogram transakcji. Wiadomo, że rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje Energi wyznaczono na koniec stycznia 2020 roku. Proces zakończy się 9 kwietnia i także w kwietniu cała transakcja zostanie rozliczona.

– Energa dalej pozostaje w Gdańsku, bo tak naprawdę zmienia się tylko właściciel, Energa dalej będzie firmą gdańską – wyjaśnił Daniel Obajtek.

Nowe inwestycje to efekt dobrej kondycji finansowej Orlenu. Koncern od kilku lat wypracowuje spore zyski, co jest efektem dobrego zarządzania.

– Orlen od 4 lat zarabia i to naprawdę miliardy, nie można porównywać tamtych czasów Platformy, bo wtedy Orlen zarobił 2,9 mld zł, czyli można powiedzieć przeciętny zysk Orlenu to był 500 mln. Teraz Orlen już po 3 latach i 3 kwartałach zarobił ok. 22 mld złotych – zwrócił uwagę prezes PKN Orlen.

Teraz PKN Orlen czeka na decyzję Komisji Europejskiej. Ta powinna zapaść w ciągu trzech miesięcy. Także za trzy miesiące powinna być znana decyzja komisji ws. przejęcia przez Orlen grupy Lotos.

TV Trwam News

drukuj