fot. twitter.com/PKN_ORLEN

PKN Orlen: 4,5 mld zł zysku netto w 2019 roku

PKN Orlen w 2019 r. osiągnął zysk operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 9,4 mld zł i zysk netto w wysokości 4,5 mld zł – poinformowała spółka. Wynik EBITDA LIFO w ub.r. był o 1,1 mld zł wyższy niż w 2018 r.; przerób ropy w 2019 r. wyniósł 33,9 mln ton, a sprzedaż 43,3 mln ton.

„W 2019 roku PKN Orlen osiągnął zysk operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 9,4 mld zł oraz zysk netto w wysokości 4,5 mld zł. W ciągu ostatnich czterech lat od 2016 do 2019 r. zysk netto koncernu wyniósł łącznie ponad 23 mld zł” – poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Jak dodano, wynik EBITDA LIFO w 2019 roku był o 1,1 mld zł wyższy niż rok wcześniej „i został wypracowany przy rekordowym przerobie ropy wynoszącym 33,9 mln ton oraz rekordowej sprzedaży na poziomie 43,3 mln ton”.

„Najwyższy w historii koncernu rezultat EBITDA LIFO, na poziomie ponad 3 mld zł, osiągnął segment detaliczny oraz obszar energetyki, który w minionym roku dostarczył do wyniku 1,6 mld zł” – czytamy.

Cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że „dobre wyniki finansowe koncernu w 2019 roku zostały wypracowane pomimo zdecydowanego pogorszenia warunków makroekonomicznych, na które spółka nie ma wpływu”.

„Zmiany regulacyjne, globalne trendy gospodarcze, sytuacja w światowym handlu, wszystko to sprawia, że działamy w coraz bardziej konkurencyjnym otoczeniu. Dlatego właśnie o kondycji finansowej koncernu myślimy w perspektywie długofalowej, realizując działania, które w przyszłości będą konsekwentnie wzmacniać nasze przewagi. Już dziś inwestujemy w nowoczesną petrochemię, zwiększamy efektywność produkcji, rozwijamy sieć detaliczną w całym regionie” – wskazał.

Daniel Obajtek podkreślił, że duży udział w wyniku PKN ORLEN miała energetyka. Jego zdaniem pokazuje to, że „obrany przez nas kierunek budowy silnego koncernu multienergetycznego ma głębokie uzasadnienie”. Spółka tłumaczy, że było to możliwe głównie dzięki utrzymującym się niskim cenom gazu.

W komunikacie zaznaczono, że w 2019 roku koncern utrzymywał dobrą sytuację finansową.

„Przepływy z działalności operacyjnej wynosiły 9,3 mld zł, zadłużenie netto spadło o (-) 3,2 mln zł (r/r) do poziomu 2,4 mld zł na koniec 2019 roku, a dźwignia finansowa utrzymywała się na bezpiecznym poziomie 6,3 proc.” – czytamy.

Spółka przekazała, że ubiegły rok był ważny jeśli chodzi o inwestycje i procesy biznesowe, mające na celu budowę wartości PKN Orlen w długiej perspektywie. Łącznie na inwestycje w 2019 roku koncern przeznaczył 5,4 mld zł.

W 2019 roku w obszarze produkcji zakończono inwestycje Metatezy w Płocku i PPF Splitter w Możejkach. Rozpoczęto rozbudowę zdolności produkcyjnych nawozów, budowę instalacji glikolu propylenowego; kupiono licencję i projekt bazowy dla instalacji bioetanolu II generacji, kontynuowano też Program Rozwoju Petrochemii. Spółka uruchomiła budowę instalacji Visbreakingu.

Realizowane były kolejne etapy prac związane z przygotowaniem do inwestycji w morskie farmy wiatrowe – prowadzono m.in. badania środowiskowe, badania wietrzności oraz budowy geologicznej dna morza. Rozpoczęto proces wyboru projektanta morskiej farmy wiatrowej, finalizowany jest również proces pozyskiwania partnera do realizacji inwestycji.

„W obszarze akwizycji kontynuowano proces przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą LOTOS, a także ogłoszono wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji Grupy Energa. W 2019 roku kontynuowano dywersyfikację kierunków dostaw ropy naftowej. Koncern utrzymał rating inwestycyjny Fitch i Moody’s, a także, zgodnie z zapowiedziami, wypłacił dywidendę w wysokości 1,5 mld zł, czyli 3,5 zł na akcję. Zadłużenie netto koncernu na koniec 2019 roku wynosiło 2,4 mld zł i zostało zredukowane o 3,2 mld zł w stosunku do stanu na koniec 2018 roku” – czytamy.

Jak przekazano, rekordowy wynik segmentu detalicznego został wypracowany przy wzroście łącznych wolumenów sprzedaży o 4 proc. (12M/12M), wzroście udziałów w rynku niemieckim i czeskim oraz kilkunastoprocentowym wzroście marży pozapaliwowej. Ponadto, w ub.r. rozwijano format gastronomiczny i sklepowy, m.in. w Polsce, gdzie powstały 164 nowe sklepy convenience pod marką O!SHOP i w Niemczech, gdzie liczba punktów star Connect zwiększyła się ponad dwukrotnie

Jak podała spółka, w IV kwartale 2019 r. osiągnęła wynik netto na poziomie blisko 800 mln zł. Segment downstream PKN Orlen w IV kwartale 2019 roku wypracował wynik EBITDA LIFO na poziomie 1,1 mld zł, odnotowując wzrost sprzedaży produktów petrochemicznych (r/r), w tym olefin o 46 proc., nawozów o 6 proc. i PTA o 63 proc. Spółka tłumaczy, że na skutek niekorzystnej sytuacji makro odnotowano niższą sprzedaż produktów rafineryjnych (r/r), skompensowaną poprawą struktury sprzedaży, czyli niższą sprzedażą ciężkich frakcji

Segment detaliczny PKN Orlen w IV kwartale ub.r. osiągnął wynik EBITDA LIFO na poziomie 592 mln zł, notując wzrost łącznych wolumenów sprzedaży o 3 (r/r) oraz wzrost marż pozapaliwowych na wszystkich rynkach (r/r). Segment wydobycia w IV kwartale ub.r. dostarczył wynik EBITDA LIFO na poziomie 69 mln zł. Średnie wydobycie w tym czasie to 18,7 tys. boe/d.

Polski Koncern Naftowy Orlen jest największym w Polsce producentem i dystrybutorem produktów naftowych i petrochemicznych. Zajmuje się przerobem ropy naftowej na takie produkty jak: benzyny bezołowiowe, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze, tworzywa sztuczne i wyroby petrochemiczne. Grupa prowadzi także poszukiwania, rozpoznawanie i wydobycie węglowodorów oraz wytwarza, prowadzi dystrybucję i obrót energią elektryczną i cieplną.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl