fot. twitter.com

PKN Orlen przeznaczy 10 mln zł na zdrowie mieszkańców Płocka

PKN Orlen przeznaczy 10 mln zł na program zdrowotny skierowany do mieszkańców Płocka i powiatu płockiego. W ciągu 6 lat środki trafią m.in. n monitorowanie stanu zdrowia, profilaktykę i leczenie chorób. W ocenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego zapewni to najwyższy standard opieki medycznej.

Program zdrowotny dla mieszkańców Płocka i tamtejszego powiatu będzie realizowany na podstawie podpisanej przez PKN Orlen umowy z Centrum Onkologii – Instytutem im. M. Skłodowskiej-Curie przy współpracy z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc. Pierwsza transza w wysokości 1 mln zł zostanie wypłacona jeszcze w tym roku, w momencie startu programu – podał w piątek płocki koncern.

Poprawa opieki onkologicznej jest jednym z priorytetów Ministerstwa Zdrowia, który realizujemy m.in. poprzez wdrażanie nowoczesnych terapii, szybszy dostęp do diagnostyki oraz utworzenie Krajowej Sieci Onkologicznej, dzięki której wszyscy pacjenci chorzy na raka – bez względu na miejsce ich zamieszkania – będą mieli zapewniony ten sam standard opieki” – powiedział minister Szumowski, cytowany w komunikacie PKN Orlen. Jak zaznaczył, program, który będzie realizowany w ramach zawartej w piątek umowy „jest znakomitym uzupełnieniem tych działań”.

Ta inicjatywa nie tylko przewiduje szereg bardzo ważnych badań profilaktycznych, ale także zapewni współpracę i dostęp lekarzy z Płocka i powiatu płockiego do najlepszych specjalistów z zakresu onkologii i chorób płuc tu na miejscu, w Płocku” – dodał Łukasz Szumowski.

Wspomniał przy tym o inicjatywie współpracy między Centrum Onkologii a płockim szpitalem wojewódzkim w zakresie kompleksowego leczenia nowotworów, m.in. utworzenia radioterapii.

Myślę, że jest to inicjatywa, którą warto rozważyć wspólnie z władzami samorządowymi” – ocenił minister Szumowski.

Prowadząc działalność produkcyjną na dużą skalę nie możemy udawać, że działamy w próżni. Jesteśmy odpowiedzialni za społeczności lokalne i wsłuchujemy się w ich potrzeby. Wdrażamy konkretne rozwiązania. Nie chcemy pozostawać w fazie deklaracji, dlatego dziś podpisaliśmy umowę na realizację programu, który ułatwi mieszkańcom Płocka i powiatu płockiego profilaktykę i leczenie” – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

I podkreślił: „Zaczynamy już w tym roku. Mówimy o 10 mln zł w perspektywie 6 lat – to oznacza ponad 20 tys. specjalistycznych konsultacji i porad dla pacjentów, dodatkowe placówki do badań płuc czy szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek. Do projektu podchodzimy kompleksowo i długofalowo”.

Daniel Obajtek zaznaczył, że obok ułatwienia dostępu do leczenia, w programie znalazły się także „działania edukacyjne w zakresie profilaktyki”.

Wspólnie z partnerami chcemy ustalić główne przyczyny chorób płuc i nowotworów wśród mieszkańców Płocka oraz powiatu płockiego. Wtedy będziemy mogli wdrożyć konkretne programy edukacyjne motywujące mieszkańców do wprowadzenia zmian w stylu życia. W ten sposób w długiej perspektywie znacząco zmniejszymy ryzyko zachorowania na nowotwory” – dodał prezes PKN Orlen.

Jak wyjaśnił PKN Orlen, za przekazane przez tę spółkę fundusze powstanie m.in. system teleinformatyczny do infolinii, telekonsultacji i e-konsultacji oraz specjalistyczne placówki spirometryczne w regionie.

Uruchomiona zostanie sieć konsultacji z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia ekspertów. Zorganizowane zostaną również dodatkowe szkolenia personelu medycznego w celu szybszego rozpoznawania ewentualnych przypadków zachorowań na nowotwory. Powstaną też programy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, zakładów pracy oraz personelu medycznego” – wyliczył płocki koncern.

Dodał, iż dla każdej z grup program będzie opracowywany indywidualnie „z wykorzystaniem nowoczesnych środków przekazu”.

Obecnie system opieki nad chorymi na nowotwory przechodzi głębokie zmiany. Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w założeniach tworzonej Krajowej Sieci Onkologicznej ma być ośrodkiem koordynującym proces diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory w skali kraju, ale także dla województwa mazowieckiego. Przygotowujemy się do tego zadania, a dzięki inicjatywie PKN Orlen już dziś mieszkańcy powiatu płockiego otrzymają łatwiejszy dostęp do profilaktyki i wytyczone ścieżki dotarcia do odpowiednich specjalistów” – powiedział prof. dr hab. n. med. Jan Walewski, dyrektor centrum onkologicznego.

PKN Orlen oznajmił, że zainicjowany program nie jest jedynym przedsięwzięciem realizowanym przez tę spółkę w zakresie profilaktyki dla mieszkańców Płocka. Zapowiedział przy tym, iż 5 i 6 października w płockiej Orlen Arenie „po raz kolejny przygotowane zostanie Miasteczko Zdrowia, w którym mieszkańcy Płocka będą mogli przeprowadzić badania i zasięgnąć porad lekarskich”. Spółka przypomniała, że ostatnie takie wydarzenie, zorganizowane w czerwcu, „cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – w ciągu 2 dni skorzystało z niej blisko 4 tys. osób”.

PKN Orlen wspomniał jednocześnie, że łącznie od 2016 r. na działania sponsoringowe i społeczne w Płocku przeznaczył ponad 21,5 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj