fot. sxc.hu

PKB wyższy niż zapisano w budżecie?

Wzrost PKB wyższy niż zapisano w tegorocznym budżecie i szybsze przekazanie KE planu działań w sprawie ograniczenia deficytu – to przewidywania ministra finansów Mateusza Szczurka.

Cezary Mech, ekonomista i były wiceminister finansów mówi, że perspektywa wzrostu gospodarczego nie jest znacząca, a możliwa jest m.in. dzięki ekspansywnej polityce finansów.

– Dokonano „skoku” na aktywa emerytalne w wysokości 150 miliardów złotych i to doprowadziło do znaczącego poluzowania możliwości, które posiada budżet. Co w konsekwencji przesunęło kryzys finansów publicznych na późniejszy okres. W przyszłości ten wzrost gospodarczy zdecydowanie się zwolni, a z drugiej strony nasze świadczenia emerytalne będą wymagały dodatkowych źródeł finansowania, których nie będzie, więc dlatego też będą symboliczne – zwrócił uwagę ekonomista.

Matusz Szczurek prognozuje, że w tym roku wzrost PKB prawdopodobnie przekroczy 3 proc. W tegorocznym budżecie zapisano wzrost PKB o 2,5 proc.

Szef resortu finansów powiedział też, że oficjalny termin przekazania Aktualizacji Programu Konwergencji do Komisji Europejskiej prawdopodobnie nie tylko zostanie dotrzymany, ale zostanie przyspieszony.

Polska musi przedstawić plan działań zmierzających do ograniczenia deficytu do15 kwietnia br.

RIRM 

drukuj