PiS wzywa do działania ws. zamieszek w Kijowie

W związku z dramatycznymi wydarzeniami w Kijowie, PiS wezwało rząd i prezydenta do podjęcia natychmiastowej inicjatywy dyplomatycznej w celu zatrzymania rozlewu krwi. Wczoraj doszło do zamieszek i starć demonstrantów z milicją. Zginęło już kilka osób a setki są ranne.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w specjalnym oświadczeniu napisał, że niezbędne jest pilne działanie na poziomie dwustronnym oraz zwołanie posiedzenia odpowiednich instytucji Unii Europejskiej, co najmniej na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Podkreślił, że Polska i Europa nie mogą zachowywać się biernie wobec dramatycznie pogarszającej się sytuacji na Ukrainie.

Poseł i prof. Krzysztof Szczerski, członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych stwierdził, że dziś konieczne jest podjęcie konkretnych działań.

– Powinna się zebrać natychmiast przynajmniej Rada Ministrów Spraw Zagranicznych, jeśli nie Rada Europejska i po prostu rozpocząć bardzo poważną, dramatyczną ofensywę dyplomatyczną, żeby po tamtej stronie nie stało się jeszcze gorzej niż teraz. Tam naprawdę może nastąpić stan wojenny, może być niedługo ogromna fala uchodźców i rannych u polskich granic. To są naprawdę sytuacje dramatyczne. Pan Prezes Kaczyński wzywa wszystkich, którzy dzisiaj rządzą Polską do tego, żeby zaczęli natychmiast działać – powiedział poseł Krzysztof Szczerski.

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Wołodymyr Rybak oświadczył, że władze Ukrainy nie omawiają wprowadzenia stanu wyjątkowego w związku z zamieszkami. Jednak władze państwa wprowadziły ograniczenia w ruchu transportu do stolicy Ukrainy. Decyzję tę media oceniły jako wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Prezydent Wiktor Janukowycz ma się dziś spotkać z przedstawicielami opozycji, by po raz kolejny omówić z nimi drogi wyjścia z kryzysu.

RIRM

drukuj