PiS chce upowszechnić wydarzenia historyczne

Politycy PiS chcą aby w bieżącym roku upowszechnić ważne wydarzenia, takie jak obchody związane z 100. rocznicą walki zbrojnej o odzyskanie niepodległości polskiej oraz rocznice wydarzeń historii współczesnej.

Politycy przypomnieli o powołanym w ubiegłym roku Społecznym  Komitecie Czynu Niepodległościowego, który propaguje upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych.

Jak podkreślił poseł Piotr Babinetz  w ramach upamiętnienia ważnych dla Polski wydarzeń historycznych odbędą się konferencje, pielgrzymki, marsze czy też  zlot harcerzy.

– Społeczny Komitet Czynu Niepodległościowego planuje zorganizowanie w tym roku m.in. 22 marca w Sejmie RP konferencji: „Polski czyn niepodległościowy 1914-1921”, a następnie m.in. w maju uczcimy marszałka Józefa Piłsudskiego, w kolejną rocznicę jego śmierci. Odbędzie się również pielgrzymka obozu niepodległościowego na Jasną Górę. W czerwcu będzie duży zlot harcerzy, strzelców w Przemyślu, przy tablicy upamiętniającej założenie przez Kazimierza Sosnkowskiego Związku Walki Czynnej. W sierpniu oczywiście współorganizacja kolejnego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, będziemy organizować konkursy dla młodzieży: literacki, pieśni, plastyczny, rekonstrukcje historyczne – wymienił poseł.

Z kolei poseł i prof. Ryszard Terlecki akcentował, że działania Komitetu są tym bardziej konieczne gdyż szczególnie dzisiaj widać jak bardzo w szkołach został okrojony program nauczania historii.

– Działania Komitetu są o tyle istotne, że nastąpiło bardzo radykalne ograniczenie kształcenia młodzieży w zakresie historii – szczególnie jeżeli chodzi o historię najnowszą. Przypomnę, że obecny program gimnazjum kończy się na XIX wieku, z kolei program pierwszej klasy licealnej (w której jako jedynej jest historia) obejmuje cały okres XX wieku, a więc nie ma czasu na przedstawienie szczegółowo tych wydarzeń, o których mówimy, które chcemy upamiętnić, a wiedza na ten temat jest dramatycznie skąpa. Te obchody mają więc służyć upowszechnieniu pewnej elementarnej wiedzy o naszej przeszłości – tłumaczył prof. Ryszard Terlecki.

 

RIRM

drukuj