PiS chce skrócić kadencje prezydentów miast

PiS i Polska Razem chcą, aby prezydenci i burmistrzowie miast oraz wójtowie mogli sprawować swój urząd maksymalnie przez dwie kadencje z rzędu. Po przewie mogliby ponownie startować w wyborach samorządowych.

Odpowiednia inicjatywa ustawodawcza zostanie zgłoszona jeszcze w tej kadencji parlamentu.

Poseł Ryszard Terlecki podkreśla, że sprawowanie np. funkcji prezydenta miasta kilka kadencji z rzędu powoduje zabetonowanie jednego środowiska.

– Trzeba dać szanse obywatelom, żeby władzę można było zmienić. Zdarzają się wójtowie, którzy jeszcze za PRL- u byli naczelnikami gmin i od tego czasu do dziś z kadencji na kadencję wygrywają. Oczywiście czasem to jest tak, że to jest po prostu dobry gospodarz, ale niestety zdarza się, że są to też sukcesy miejscowych układów, które mieszkańcom gmin, czy miast trudno jest przezwyciężyć – zaznaczył poseł PiS Ryszard Terlecki.

Zmiany mogłyby  zacząć obowiązywać od wyborów w 2018 r.

Obecnie prawo nie ogranicza liczby kadencji, którą może piastować wójt, burmistrz czy prezydent. Według ekspertów wskaźnik reelekcji, czyli ponownego wybrania na kolejną kadencję, w wyborach samorządowych w 2010 r. wyniósł 80 proc.

RIRM

drukuj