fot. PAP/Darek Delmanowicz

PiS chce pełnego wglądu w wydatki samorządów

PiS szykuje przepisy, które mają umożliwić obywatelom pełny wgląd w wydatki samorządów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Dziś nie są one zobowiązane do tego by informować jakie kwoty i na co są przeznaczane.

Nowe regulacje, miałby zobligować gminy do tego by publikowały umowy cywilno-prawne. Projekt przygotowuje poseł PiS- u i wieloletni radny Warszawy Jarosław Krajewski.

W rozmowie z naszym reporterem zaznaczył, że podjął już rozmowy z organizacjami pozarządowymi i prawnikami na ten temat.

– Docierały do mnie liczne sygnały ze strony obywateli jak i radnych. Mówili oni o tym, jak na terenie ich gmin czy powiatów wygląda jawność w praktyce, czyli brak tej jawności. To powoduje, że musimy zagwarantować Polakom równy dostęp do informacji publicznej polegającej na uzyskaniu informacji o tym, kto otrzymuje pieniądze i za jaką wykonaną pracę. Taka jawność sprzyja budowaniu zaufania między obywatelami a ich przedstawicielami we władzy wykonawczej, czyli w osobie: wójta, burmistrza czy prezydenta – powiedział Jarosław Krajewski.

Poseł dodał, że jako radny PiS-u w Warszawie walczył w sądzie z prezydent miasta Hanną Gronkiewicz-Waltz o jawność umów cywilnoprawnych.

RIRM

drukuj