foto: sxc.hu

PiS apeluje o zniesienie podatku od kopalin

Prawo i Sprawiedliwość apeluje do premier Ewy Kopacz o zniesienie podatku od kopalin, który – w głównej mierze – uderza w KGHM. Politycy tej partii zapowiedzieli złożenie we wtorek projektu ustawy likwidującej tzw. podatek miedziowy

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy udali się dziś na Dolny Śląsk ostrzegają, że przez tę daninę zagrożone jest funkcjonowanie spółki. Jutro w tym województwie planowane jest wyjazdowe posiedzenie rządu.

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef sztabu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość przypomina, że PiS ponownie zgłosi projekt ustawy likwidujący ten podatek.

– Sytuacja tego przedsiębiorstwa bardzo się pogorszyła. To jest najwyższy podatek w Europie, najwyższy podatek w świecie od produktów, które są efektem działania tego przedsiębiorstwa. Dlatego też uważamy, że jest to bardzo złe rozwiązanie, które pozwala sprowadzać konkurencyjne produkty z zagranicy, które są tańsze od tych, które są w Polsce. Dlatego jesteśmy za zlikwidowaniem tego podatku – podkreślił Stanisław Karczewski.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości na początku tego roku chcieli także powołania nadzwyczajnej komisji do spraw podatku od kopalin.

Spółka KGHM Polska Miedź S.A., której udziałowcem jest Skarb Państwa, jest jednym z czołowych producentów miedzi i srebra na świecie.

Od 2012 roku rząd pobiera od spółki tzw. podatek miedziowy. W projekcie ustawy budżetowej na ten rok zapisano dochód z podatku na poziomie 1,463 mld zł.

RIRM

drukuj