fot. PAP/Maciej Kulczyński

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej

Trwa pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej. Do programu zostały włączone kolejne województwa. Celem jest szybsze diagnozowanie pacjentów z chorobami serca.

Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów w naszym kraju.

– Chcemy zdecydowanie przyspieszyć okres pierwszego kontaktu pacjenta z kardiologiem – powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Pomóc ma w tym pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej.

– Pilotaż funkcjonuje w województwie mazowieckim od ponad roku. Rozszerzamy to o kolejne sześć województw, w tym województwo dolnośląskie – kontynuował.

Pilotaż ma przyspieszyć diagnozowanie pacjenta i bezpośredni kontakt z kardiologiem. Choroby układu krążenia wymagają dość specyficznej, dokładnej i szybkiej diagnostyki. Czekanie w kolejce zostanie skrócone do 2-3 tygodni. Pacjent kardiologiczny – podobnie jak pacjenci w sieci onkologicznej – będzie miał swojego przewodnika w systemie.

– Koordynator będzie prowadził pacjenta przez cały okres diagnostyki, leczenia, będzie umawiał wizyty, wskazywał, gdzie może zostać szybko przyjęty, także kiedy trafia do lekarza rodzinnego wskutek tego, że będziemy mieli system w formie elektronicznej. W tym momencie pacjent może wybrać sobie miejsce, termin, gdzie chce być diagnozowany i leczony – dodał wiceminister zdrowia.

Pilotaż kardiologiczny to część Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia, który wprowadza szereg zmian w leczeniu chorób serca.

– Zmian organizacyjnych dotyczących wprowadzenia nowych metod leczniczych, nowych leków, sposobów, jeśli chodzi o profilaktykę i prewencję. Zmiany są zaplanowane na 10 lat. To ogromny program, który – mam nadzieję – zmieni sytuację polskich pacjentów, którzy w tej chwili są w grupie tzw. wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego – zaakcentował prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw narodowego programu chorób układu krążenia.

Założeniem programu jest także maksymalnie szerokie wykorzystanie poradni, zwłaszcza przyszpitalnych, które mają pełen dostęp do nowoczesnej diagnostyki. Walka z chorobami układu krążenia zależy nie tylko od sprawnego systemu, ale także od nas samych. Chodzi między innymi o zdrowy styl życia, unikanie używek czy zdrową dietę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl