fot. PAP/Adam Warżawa

Woj. pomorskie dołączyło do Krajowej Sieci Kardiologicznej

Pomorskie dołącza do sześciu innych województw w kraju, biorących udział w programie Krajowej Sieci Kardiologicznej. Ma ona zapewnić pacjentom jak najszybszy dostęp do specjalisty kardiologa.

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej w Polsce trwa od ponad roku. Teraz przyszedł czas na włączenie do programu Pomorza.

– To dla nas bardzo ważne, że dołączamy do tych sześciu województw, w których doświadczenia z Mazowsza będą realizowane i już są wdrażane – powiedział wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.

Pilotaż sieci kardiologicznej rozpoczął się od Mazowsza. Jak zapewniał w Gdańsku wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, dzięki niemu chorzy szybciej trafiają do specjalisty, a to ratuje im życie.

– Ideą Krajowej Sieci Kardiologicznej jest to, żeby pacjent miał jak najszybszy dostęp do specjalisty kardiologa, żeby nie czekał na to, kiedy może się do niego dostać. Co wykazuje w tej chwili pilotaż, okres pierwszego kontaktu pacjenta ze specjalistą kardiologiem skrócił się do około 30 dni – oznajmił  wiceszef resortu zdrowia.

Warunkiem zgłoszenia pacjenta do programu jest rozpoznanie u niego jednej z czterech jednostek chorobowych: nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, nadkomorowego i komorowego zaburzenia rytmu i przewodzenia oraz zastawkowych wad serca. Co roku z przyczyn kardiologicznych umiera 175 tys. Polaków.

– Lekarz, który chce skierować pacjenta do dalszej diagnostyki kardiologicznej w ramach sieci kardiologicznej, jeśli stawia wstępne podejrzenie rozpoznania którejś z tych chorób, może wybrać dla pacjenta przychodnię, termin wizyty, datę wizyty według tego, co proponuje system komputerowy – tłumaczył konsultant krajowy ds. kardiologii, prof. Tomasz Hryniewiecki.

Krajowa sieć kardiologiczna obejmuje również wysokospecjalistyczne zabiegi kardiologiczne.

– Między innymi zabiegi inwazyjne leczenia zaburzeń rytmu, implantacji  kardiowerterów, defibrylatorów serca (w tym podskórnych), ablacji złożonych, każdego rodzaju arytmii, jak również przez cewnikowe zabiegi naprawy zastawki aortalnej i mitralnej – wyjaśniła koordynator Regionalnego Ośrodka Pilotażu Sieci Kardiologicznej, prof. Ludmiła Daniłowicz-Szymanowicz.

Województwo pomorskie jest siódmym województwem w Polsce objętym Krajową Siecią Kardiologiczną. W ciągu kilkunastu miesięcy do programu mają dołączyć wszystkie województwa w kraju.

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl