fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska KPRP

Pierwsza Dama odwiedziła rodzeństwo repatriantów z Ukrainy

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w Łochowie, gdzie odwiedziła rodzinę repatriantów z Ukrainy. Dziewięcioro z dziesięciorga rodzeństwa udało się sprowadzić do Polski po śmierci rodziców.

Dwunastoosobowa polska rodzina mieszkała w miejscowości Stara Skwarzawa na Ukrainie. W 2016 roku zmarli oboje rodzice, osierocając dzieci w wieku od 10 do 20 lat. O trudnej sytuacji rodziny poinformował metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki. W ubiegłym roku, po długich staraniach, udało się sprowadzić do Polski dziewięcioro rodzeństwa. Na Ukrainie postanowiła zostać najstarsza córka wraz z babcią. W pomoc rodzinie zaangażowała się m.in. prezes Zarządu Fundacji Leny Grochowskiej, która w ciągu ostatnich 6 lat sprowadziła do kraju dziewiętnaście rodzin repatriantów z byłych republik radzieckich.

Pierwsza Dama udała się we wtorek do Łochowa, by odwiedzić rodzeństwo repatriantów. Podczas wizyty towarzyszył jej sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. Rozmawiano o obecnej sytuacji rodziny, jej potrzebach i osiągnięciach. Najmłodsze dzieci uczą się w szkole podstawowej i średniej, a starszych pięcioro rodzeństwa podjęło pracę zawodową.

Sprowadzenie rodziny do Polski było marzeniem matki dzieci, która działała w Towarzystwie Kultury Polskiej w Żółkwi. Z przedstawicielami żółkiewskiego oddziału Agata Kornhauser-Duda miała okazję spotkać się podczas ubiegłorocznej wizyty na  Ukrainie. W ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Pierwsza Dama odwiedziła również Sobotnią Szkołę Języka Polskiego w Żółkwi, gdzie wszystkie dzieci z rodziny uczęszczały na lekcje języka polskiego. Rodzeństwo wspominało czas poświęcony na pielęgnowanie języka, naukę historii i kultury polskiej.

Rodzeństwo repatriantów otrzymuje pomoc finansową oraz wsparcie gminnego Centrum Pomocy Społecznej.

prezydent.pl/radiomaryja.pl

drukuj