fot. PAP/Roman Zawistowski

Premier RP w Piotrkowie Trybunalskim: Nie chcemy zapaści średniej wielkości miast

Nie chcemy zapaści średniej wielkości miast; panie Rafale Trzaskowski: tu jest Polska, nie na salonach brukselskich – mówił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie). Podkreślił, że Andrzej Duda to prezydent wszystkich powiatów, a jego konkurent reprezentuje politykę elit.

Podczas wizyty w Piotrkowie szef rządu przypomniał, że w latach 90. to miasto słynęło m.in. z przemysłu szklarskiego, który w tamtym okresie zakończył się upadkiem. Jak mówił, taka była polityka elit III Rzeczypospolitej, którą – jak zaznaczył Mateusz Morawiecki – chce przywrócić kandydujący na prezydenta RP Rafał Trzaskowski.

Premier akcentował natomiast, że polityka musi być prowadzona z myślą o każdej rodzinie i o miastach, takich jak Piotrków Trybunalski, w których należy wytyczyć szlaki na przyszłość.

„Ten szlak na przyszłość wiedzie przez zwycięstwo prezydenta Andrzeja Dudy. Nie chcemy zapaści średniej wielkości miast. Piotrków Trybunalski, który miał szansę rozwijać się wspaniale, w latach III RP ogromnie ucierpiał, nie było tu środków na budowę dróg lokalnych” – zauważył Mateusz Morawiecki.

Krytykował rządy PO-PSL za zaniedbanie realizacji potrzeb małych i średnich miast, co miało odzwierciedlenie m.in. w bezrobociu.

„Dlatego ten wybór jest taki zasadniczy. To wybór między rozwojem, który udowodniliśmy, że potrafimy realizować – najniższe bezrobocie, najszybsze wyjście z kryzysu epidemii w Europie. Nie ma się czego bać teraz ani w sprawach gospodarczych, ani w innych. Jesteśmy na dobrej drodze powrotu do normalności” – zapewnił premier.

Szef rządu pytał zebranych, czy w obliczu kryzysu potrzeba kłótni i wojny, jakie Donald Tusk stosował wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego czy prezydent Aleksander Kwaśniewski wobec AWS. Mateusz Morawiecki wskazał, że obecnie bardziej potrzebny jest spokój i stabilność, co może dać współpraca z ubiegającym się o reelekcję prezydentem Andrzejem Dudą.

Premier ogłosił, że prezydent Andrzej Duda zażądał, by w Programie Budowy Dróg Krajowych jak najszybciej pojawiła się inwestycja w sprawie budowy drogi ekspresowej S12 przebiegającej m.in. w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego.

„Będzie to bardzo ważna droga, która przyciągnie inwestorów, zwiększy liczbę miejsc pracy – droga życia dla Piotrkowa Trybunalskiego” – zapowiedział szef rządu.

Negatywnie odnosił się do wypowiedzi publicznych kandydata KO na prezydenta.

„Panie Trzaskowski, tu jest Polska. Nie na salonach, które pan reprezentuje, nie na salonach brukselskich. Nie obłuda, łgarstwo, nie wieczorem inny pogląd niż rano. Jeszcze niedawno politykę społeczną PiS jak ją nazywał? Z pogardą – rozdawnictwo, katastrofa budżetowa. A dzisiaj przykleja się do PiS-u. Panie Trzaskowski, to zapraszamy do PiS. Choć nie wiem, czy w demokratycznym głosowaniu zostałby pan przyjęty, ale zapraszamy, jak chce pan aplikować, skoro przyjmuje pan nasz program” – mówił prezes Rady Ministrów.

Jego zdaniem, trzeba uważać na propozycje Rafała Trzaskowskiego, które – jak ocenił premier – są fałszywe. Podkreślił, że konkurenci polityczni PiS zrobią wszystko, by omamić ludzi.

„Pan Trzaskowski jest w stanie wszystko obiecać, ale patrzcie na jego czyny w Warszawie. Katastrofa ekologiczna <<Czajka>>, chcecie podwyżek opłat za wywóz śmieci 300 proc., jak w Warszawie? Chcecie niedotrzymanych obietnic?” – pytał szef rządu.

Premier ocenił, że polityka Rafała Trzaskowskiego to polityka elit, a prezydent Andrzej Duda jest prezydentem wszystkich Polaków i prezydentem wszystkich powiatów.

„Czy chcemy prezydenta salonów europejskich, czy prezydenta wszystkich powiatów i prezydenta wszystkich Polaków? Dla Polaków wybór powinien być jasny – stabilny, szybki rozwój, wyjście z kryzysu gospodarczego jest możliwe tylko w zgodzie, a niemożliwe przy kłótni i wojnie politycznej” – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Jako przykład dobrej współpracy podał m.in. wprowadzone tarcze antykryzysowe ratujące miejsca pracy, politykę społeczną, szybki rozwój gospodarczy, inwestycje lokalne.

Szef rządu podsumował, że Andrzej Duda to prezydent Polski sprawiedliwej, solidarnej, dostatniej i dumnej.

Przed spotkaniem z piotrkowianami Mateusz Morawiecki wspólnie z posłem Antonim Macierewiczem i wojewodą łódzkim Tobiaszem Bocheńskim złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża Jana Pawła II. Premier w środę odwiedzi w województwie łódzkim jeszcze Bełchatów i Radomsko.

PAP

drukuj