Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców w Piekarach Śląskich

Prezydent Polski Andrzej Duda wziął udział w dzisiejszej pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców w Piekarach Śląskich. Co roku w ostatnią niedzielę maja do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej licznie przybywają wierni.

Głównym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza św. Eucharystii przewodniczył ks. abp. Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Homilię wygłosił ks. abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski zaapelował o wolne niedzielę. Podkreślił, że w dalszym ciągu czekają na to rodziny.

– Wolna od pracy niedziela nie jest tylko problemem pracownika, ale także rodziny, która chce ten dzień spędzić ze sobą. Warto przypomnieć słowa biskupa Bednorza z czasów, kiedy sprzeciwialiśmy się czterobrygadowemu systemowi pracy na kopalni. Mówił wtedy: niedziela jest Boża i nasza. W kontekście uroczystości Wniebowstąpienia powiemy „Boża”, bo w niedzielę w szczególny sposób patrzymy w Niebo. Zostawiamy troski dnia codziennego, aby spotkać się z Bogiem na Eucharystii – wskazał ks. abp Józef Kupny.

Do apelu ks. arcybiskupa odniósł się wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który również uczestniczył w pielgrzymce.

– W minionych czasach tu, z tego wzgórza, rzeczywiście padały głosy o wolne niedziele. Dzisiaj też, myślę, że skutecznie, wprowadzimy w parlamencie wolne niedziele, bo ta dyskusja trwa już od paru lat. Tak, jak niektóre kraje Unii Europejskiej mając wolne niedziele dobrze się rozwijają, tak i Polska powinna wprowadzić tę regulację. To jest pokazanie trudu, ciężkiej pracy w ciągu tygodnia, ale też momentu, podczas którego możemy zaczerpnąć coś dla siebie i być z rodziną – powiedział Grzegorz Tobiszowski.  

Pielgrzymowanie do Piekar Śląskich ma długą tradycję i należy do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Stanowa pielgrzymka mężczyzn przybywa tu od 1947 roku.

Przez kilkanaście lat do Piekar pielgrzymował ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła, który jako papież co roku kierował do pielgrzymów swoje specjalne posłanie.

Uczestników tegorocznej pielgrzymki pozdrowił także Ojciec Święty Franciszek.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj