fot. PAP/Tomasz Wiktor

Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich

Macierzyństwo nie ogranicza się do funkcji biologicznej i wychowawczej, ale sięga głębiej, polega na „rodzeniu” w sensie duchowym; budowaniu domu jako więzi, relacji miłości – mówił do uczestniczek niedzielnej pielgrzymki kobiet i dziewcząt w Piekarach Śląskich, ks. abp Wiktor Skworc.

Podobnie jak we wcześniejszych latach, pielgrzymka w sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej zgromadziła tysiące mieszkanek Śląska i innych regionów. Centralnym punktem pielgrzymki była przedpołudniowa Msza św. na piekarskiej Kalwarii.

„Każda z was ma wiele do ofiarowania społeczeństwu, ponieważ macierzyństwo nie ogranicza się do funkcji biologicznej i wychowawczej, ale sięga głębiej – polega na >>rodzeniu<< w sensie duchowym. Polega na budowaniu domu jako relacji – więzi, relacji miłości” – powiedział metropolita katowicki w słowie poprzedzającym Eucharystię.

„Ktoś powiedział, że mężczyźni uczestniczą w wojnie w obronie domów, ale to kobiety odbudowują je na powojennych zgliszczach. Same wojny nie prowadzą; stają się jej pierwszymi ofiarami; one i dzieci, co pokazuje dramat ukraińskiej ludności cywilnej” – dodał ksiądz arcybiskup.

Uczestniczki pielgrzymki prosił o budowę właśnie takich domów – „domowych kościołów, pełnych dobra, pokoju, światła i wiary”.

„Zachowujcie w każdej sytuacji pokój ducha i pamiętajcie, że jesteście posłane w pokoju Chrystusa” – apelował.

Witając pątniczki arcybiskup przypomniał m.in. o ofiarach górniczych wypadków sprzed kilku miesięcy – w kopalniach Pniówek i Zofiówka. Rodziny ofiar zapewnił o nieustannej modlitwie. Przedstawicielom władz podziękował za „każdy gest troski o sprawiedliwość i miłość społeczną” – wszelkie formy wsparcie dla rodzin i dzieci. Wśród uczestników niedzielnej pielgrzymki wymienił m.in. siostrę Ninę, która od ponad 30 lat posługuje w Rosji oraz zakonnice z Ukrainy.

Metropolita w swoim wystąpieniu przywoływał postaci zasłużonych śląskich kobiet oraz świętych i błogosławionych, które – jak mówił – w dobie trudności politycznych, gospodarczych i kulturowych powinny być „szczególnym światłem i drogowskazem”. Wymieniając m.in. św. Benedyktę od Krzyża, bł. siostrę Maria Paschalis Jahn, zachęcał do zabieranie głosu i reagowania w ważnych sprawach, zaapelował o niepoddawanie się, modlitwę i obronę życia „od naturalnego poczęcia do naturalnej śmierci”.

„Trzeba też podnosić głos w obronie życia, jak to zrobiło Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. 7 lipca br. Parlament Europejski przyjął rezolucję, która uznaje, że >>bezpieczna i legalna aborcja jest podstawowym prawem i jako taka powinna być zawarta w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, która ma taką samą wartość jak traktaty UE<<. Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich wydało oświadczenie, w którym nie zgadzają się z 324 europosłami Parlamentu Europejskiego, protestują wobec pomysłu wprowadzenia zmiany w art. 7 Karty Praw Podstawowych i oświadczają, taka rezolucja nie jest prawem, ale jest krokiem ku cywilizacji śmierci, a nie życia” – mówił.

„Każdy poczęty człowiek ma prawo do życia, a naszą powinnością jest obrona praw najsłabszych. To jest nasze zadanie” – zaznaczył ks. abp Wiktor Skworc dziękując za każdy gest obrony życia.

Odnosząc się do obecnych problemów, duchowny nawiązał do inflacji, wojny w Ukrainie i skażenia środowiska.

„Żyjemy inflacją, grożącą nam recesją gospodarczą, słuchamy różnych prognoz. Ta sytuacja wzywa nas zarówno do oszczędności, jak i do promowania aktywności gospodarczej, co powinno ułatwiać przyjazne, przejrzyste i stabilne prawodawstwo. Cnota umiarkowania i powściągliwości wołają o ponowne odkrycie i przeżywanie” – apelował metropolita katowicki.

Metropolita katowicki zachęcał kobiety, by przykładem i świadectwem wiary wychowywały dzieci w miłości i w poczuciu odpowiedzialności za społeczeństwo i Kościół.

O roli kobiet, zwłaszcza matek, mówił także metropolita warmiński, abp Józef Górzyński, który przewodniczył Mszy świętej.

„Świat i naród nawet nie wie, ile zawdzięcza matkom; mają one cichy i niedostrzegalny, ale często przemożny wpływ na dzieje. Rola matek to efekt dobrze rozpoznanego i sumiennie wypełnionego własnego powołania (…). Niepokoją nas zjawiska i problemy współczesnego świata. Chcemy temu zaradzić. Jako ludzie wiary, jako chrześcijanie, mamy naszą odpowiedź. My wiemy, co należy czynić. Wiemy jakiego świat potrzebuje lekarstwa. Bo mamy wśród nas Zbawiciela świata. Nie możemy gdzie indziej szukać odpowiedzi, bo jej gdzie indziej nie ma” – mówił ksiądz arcybiskup.

Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsza pielgrzymka do tamtejszego sanktuarium przybyła w 1676 r. Majowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców oraz sierpniowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt gromadzą co roku dziesiątki tysięcy wiernych i należą do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl