Tysiąc rowerzystów z całej Polski w pielgrzymce na Jasną Górę

Około tysiąca rowerzystów z różnych zakątków Polski dotarło w sobotę na Jasną Górę. Najdalej mieli pielgrzymi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, którzy w kilkudniowej podróży musieli pokonać ponad 500 km.

Jak mówił koordynator 12. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej ks. Jerzy Grochowski, grupa ta liczyła 170 osób.

Ks. Grochowski podkreślił, że choć nietypowa – pielgrzymka ma charakter stricte religijny.

„Dlatego duży nacisk kładziemy na modlitwę, na czytanie Słowa Bożego i rozważanie tego Słowa. A mijające kościoły muszą być naszym udziałem, staramy się tam wejść, pomodlić się” – mówił, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Dodał, że ważne w tego typu inicjatywach jest też tworzenie wspólnoty.

„Wiadomo, że każdy człowiek ma swój charakter, a także swoje zmęczenie i tu wychodzi jego prawdziwy charakter. Zwracamy uwagę na to, żeby podać każdemu rękę, temu, z którego leje się pot, któremu ciężko, może mu należy podać kanapkę, może mu podać plecak. To jest bardzo ważne w dzisiejszym czasie, kiedy widzimy, że ludzie zapatrzeni są tylko w siebie, a miłość Boża w nas uwidacznia się we wzajemnej, braterskiej służbie” – podkreślił.

Rowerzyści najpierw spotkali się pod Archikatedrą Częstochowską, skąd wielką różnobarwną grupą przejechali Alejami NMP na jasnogórskie błonia. Jak podało biuro prasowe jasnogórskiego sanktuarium, w tym roku na Jasną Górę pielgrzymowało około tysiąca osób z kilkudziesięciu grup z różnych części Polski.

Podczas homilii ksiądz biskup pomocniczy Piotr Sawczuk z diecezji siedleckiej przypomniał, że w ub. r. częstochowskie sanktuarium nawiedziło 4,5 mln pielgrzymów.

„Możemy pytać, skąd rodzi się to pragnienie? Chyba między innymi z poczucia sprawiedliwości. Bóg ofiarował nam swojego Syna, Syn ofiarował nam swoją Matkę, a my chcemy Bogu się odwdzięczyć, ofiarować coś od siebie – trud pielgrzymi, modlitwę, pot, ból mięśni, przyspieszony oddech” – mówił ksiądz biskup.

Również w sobotę na Jasną Górę dotarli m.in. uczestnicy 18. Pielgrzymki Kawalerii Konnej. Jak podało jasnogórskie biuro prasowe, wzięło w niej udział 38 ułanów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl