fot. pl.wikipedia.org

Piekary Śl.: Wprowadzenie relikwii św. Bartłomieja Apostoła

Do bazyliki w sanktuarium Maryi, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich zostaną dziś uroczyście wprowadzone relikwie św. Bartłomieja, jednego z Dwunastu Apostołów.

Mszy św. o godz. 10.30 przewodniczyć będzie metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc.

Piekarska parafia nosi podwójne wezwanie: Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja. To właśnie ten Apostoł patronował pierwszemu kościołowi, który stanął w Piekarach Śl. w miejscu, gdzie dziś znajduje się bazylika. Kult Apostoła jest w parafii wciąż żywy.

Relikwie pierwszego stopnia (fragment kości) zostały przekazane sanktuarium przez Stolicę Apostolską w kwietniu bieżącego roku, po spotkaniu piekarskiej delegacji z papieżem Franciszkiem. Ich autentyczność jest poświadczona odpowiednim dokumentem.

Pełna nazwa naszej parafii brzmi „im. NMP i św. Bartłomieja Apostoła”, ale do XVII wieku Bartłomiej był zawsze pierwszym tytułem

– W roku 2003 była rocznica 750-lecia kościoła piekarskiego. I wtedy zrodził się pomysł, żeby iść śladami św. Bartłomieja – tłumaczy proboszcz parafii, ks. Władysław Nieszporek.

– Nie myśleliśmy, że będziemy poszukiwać relikwii czy prosić o relikwie – najpierw chcieliśmy poznać jego drogę wiary. Zaczęliśmy organizować pielgrzymki jego śladami, skomponowaliśmy specjalną pieśń ku czci św. Bartłomieja. Od lat do sanktuarium na tzw. „Bartłomieja” przychodzą pielgrzymki ślubowane. Prowadziliśmy pewną korespondencję ze Stolicą Apostolską i z chwilą, gdy nabraliśmy pewności, że możemy się o to ubiegać, w zeszłym roku rozpoczęliśmy cały proces związany ze „zdobywaniem” relikwii św. Bartłomieja – powiedział ks. proboszcz.

Uroczyste wprowadzenie relikwii poprzedza trzydniowe przygotowanie, czyli tzw. Sierpniowe Wieczory Bartłomiejowe, które trwają od 27 do 29 sierpnia. Przyjęcie relikwii św. Bartłomieja łączy się z obchodzoną w tym roku 90. rocznicą koronacji piekarskiego wizerunku Matki Bożej.

plakat

ASI/RIRM

drukuj