fot. wikipedia.org

Dziś odsłonięcie pomnika „Inki” w Gdańsku

W Gdańsku odbędzie się dziś uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”, 17-letniej sanitariuszki i łączniczki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Inka została zamordowana przez komunistów 28 sierpnia 1946 roku.

O godz. 13.00 przy kościele św. Jana Bosko sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.

Pomnik upamiętniający bohaterską sanitariuszkę znajdzie się przy ul. Gościnnej w Gdańsku – Oruni. Monument wykonany jest z mosiądzu i aluminium.

Chcemy w ten sposób podziękować Ince za jej heroizm i niezłomność – mówi dr Karol Nawrocki, naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN-u w Gdańsku.

– Danuta Siedzikówna „Inka”, sanitariuszka 5 wileńskiej brygady Armii Krajowej, za swoją działalność w tejże brygadzie skazana wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku na karę śmierci. Tę karę śmierci wykonano 28 sierpnia 1946 roku. (…) Dziś Polska chce zadbać o pamięć o Danucie Siedzikównie „Ince” – oddaje jej tę miłość do ojczyzny publikacjami, działaniami edukacyjnymi, ale także stawianiem pomników – zwraca uwagę dr Karol Nawrocki.

Pomnik upamiętniający „Inkę” został sfinansowany ze zbiórki publicznej. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ok. 40 tys. zł.

Do upamiętnienia Inki przygotowuje się także Warszawa. Z kolei w Narewce na Podlasiu jest tablica upamiętniająca bohaterską sanitariuszkę AK.

RIRM

drukuj