fot. pixabay.com

PGNiG podwyższa ceny gazu

Od dziś – największy dostawca gazu do gospodarstw domowych – PGNiG  Obrót Detaliczny podwyższa ceny surowca o 12,4-proc. Nową taryfę zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki. Spółka uzasadnia podwyżki wzrostem rynkowych cen gazu.

W nowej taryfie podwyższenie rachunków o 1 zł odczują użytkownicy kuchenek gazowych. Dla odbiorców gazu do podgrzewania wody użytkowej miesięczny rachunek wzrośnie średnio o 7 zł, a do ogrzewania domu o 20 zł. Nowa taryfa ma obowiązywać do końca br.

Rzecznik Urzędu Regulacji Energetyki, Agnieszka Głośniewska, powiedziała, czym spowodowana jest decyzja o podwyższeniu dotychczasowej taryfy.

– Przede wszystkim powodem zmian jest to, że gaz, który jest sprzedawany na rynku hurtowym, czyli na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie spółka kupuje gaz dla odbiorców końcowych, jego ceny są w tym roku bardzo zmienne. Od początku roku szybko rosną. […] Jest to odzwierciedlone w taryfie przedsiębiorstwa. Spółka pozyskuje droższy surowiec i ma to wpływ na cenę dla odbiorców końcowych tego paliwa, paliwa gazowego – wskazała rzecznik URE.

Rzecznik URE powiedziała, że przez ostatnie lata ceny gazu spadały, a w tym roku odnotowujemy już drugą podwyżkę taryfy PGNiG OB dla gospodarstw domowych. W kwietniu wzrosła o 5,6 proc.

Urząd przypomina, że nie zmienią się stawki opłat dystrybucyjnych Polskiej Spółki Gazownictwa. Oznacza to, że wzrost całego rachunku za gaz będzie niższy od wzrostu ceny samego paliwa.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl