fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz

PGNIG: Odkryto duże złoże gazu na Szelfie Norweskim

Od 8 do 30 mld m sześc. gazu ziemnego i kondensatu – na tyle wstępnie szacowane są zasoby złoża, jakie rozpoznano na koncesji na Morzu Norweskim, która należy m.in. do PGNiG Upstream Norway. Spółka posiada 35 proc. udziałów w koncesji.

PGNiG wyjaśniło w komunikacie, że chodzi o prospekt Warka zlokalizowany w obrębie koncesji PL1009 na Morzu Norweskim. Po raz pierwszy został rozpoznany przez PGNiG Upstream Norway w 2015 roku. Później, we współpracy z ConocoPhilips wykonano dodatkowe analizy dla tego obiektu, co zaowocowało złożeniem wspólnego wniosku koncesyjnego z propozycją wiercenia otworu.

Jak dodano, koncesja PL1009 przyznana została firmom w ramach rundy APA2018 na początku roku 2019, a wiercenie otworu poszukiwawczego rozpoczęto w sierpniu br. Obecnie PGNiG Upstream Norway posiada 35 proc. udziałów w koncesji, na której zlokalizowane jest nowo odkryte złoże. Jej operatorem jest ConocoPhillips z 65 proc. udziałów.

„Data rozpoczęcia produkcji zależeć będzie od wyników przyszłych prac rozpoznawczych oraz uzgodnionej między partnerami strategii zagospodarowania złoża” – poinformowano.

Prezes PGNiG Paweł Majewski podkreślił, że nowe złoże jest bardzo istotne dla spółki z perspektywy strategicznego rozwoju własnej produkcji gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

„Zależy nam na tym, by z Norwegii do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe trafiało jak najwięcej gazu pochodzącego z naszego własnego wydobycia. Kolejne odkrycie nowych zasobów gazu przybliża nas do tego celu” – dodał prezes.

Spółka wyjaśniła, że nowe złoże Warka zlokalizowane jest na południowy zachód od złóż Skarv i Arfugl, w środkowej części Morza Norweskiego, ok. 240 km na północny zachód od wybrzeży Norwegii. Głębokość morza w tym miejscu wynosi ok. 400 m. Otwór poszukiwawczy, którym odkryto złoże Warka, zakończył wiercenie na głębokości 4985 m od poziomu morza. Do wiercenia wykorzystano platformę wiertniczą Leiv Eiriksson.

„Potwierdzenie obecności gazu w prospekcie Warka jest kolejnym w ostatnim czasie sukcesem PGNiG Upstream Norway. W 2019 roku na koncesji PL838 spółka odkryła złoże gazu ziemnego i ropy naftowej o nazwie Shrek, które jest obecnie przygotowywane do zagospodarowania z wykorzystaniem infrastruktury produkcyjnej Skarv” – przypomniano.

PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 32 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. We wrześniu 2020 roku zawarła umowę na objęcie udziałów w złożach Kvitebjorn i Valemon na Morzu Północnym, które są już w fazie produkcyjnej. Poza nimi spółka wydobywa ropę naftową i gaz ziemny z siedmiu innych złóż: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul i Arfugl. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na pięciu kolejnych złożach: Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Arfugl Outer oraz Shrek.

PAP

drukuj