fot. flickr.com

Minął rok, od kiedy możemy podróżować do Stanów Zjednoczonych bez konieczności ubiegania się o wizę

Minął rok, od kiedy możemy podróżować do Stanów Zjednoczonych bez konieczności ubiegania się o wizę. 11 listopada 2019 roku nasz kraj przystąpił do programu bezwizowego. Od tamtego momentu każdy Polak może przebywać w USA do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych.

Rozmowy w tej sprawie z amerykańską administracją prowadził prezydent Andrzej Duda wraz z polskim rządem.

Dariusz Sobków, były ambasador tytularny Polski przy Unii Europejskiej, podkreśla, że zniesienie wiz przede wszystkim ułatwiło m.in. kontakt z Polonią.

– Około 100 tys. Polaków rocznie podróżuje do Stanów Zjednoczonych. Mamy tam ogromną Polonię, bo aż 10 mln Polaków przyznaje się do polskiego pochodzenia. To są obywatele amerykańscy i oni często mają dwa paszporty, dlatego że polskie prawo zezwala na posiadanie paszportu amerykańskiego i paszportu polskiego jednocześnie. Kontakt z tą 10-milionową społecznością dla Polaków, którzy żyją w Polsce, jest niezwykle ważny. To są głównie mieszkańcy stanów Illinois, Michigan, ale także Pensylwanii. W zasadzie Polacy mieszkają we wszystkich stanach Ameryki Północnej. Elementy rodzinne, osobiste są bardzo ważne – zaznacza Dariusz Sobków.

Każdy, kto chce udać się do USA, musi zarejestrować się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Autoryzacja kosztuje 14 dolarów i jest ważna przez okres dwóch lat.

Polska jest w gronie 38 krajów, w tym 23 państw członkowskich UE, które biorą udział w Visa Waiver Program.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl