fot. pl.wikipedia.org

PGE kontynuuje prace nad projektem budowy elektrowni jądrowej

Polska Grupa Energetyczna kontynuuje prace nad projektem budowy elektrowni jądrowej. Decyzje w sprawie realizacji i zakresu inwestycji mogą zapaść na przełomie roku.

Władze spółki poinformowały, że w ramach spółki PGE EJ 1 prowadzone są badania lokalizacyjne i środowiskowe.

Następnie powstanie raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko i raport lokalizacyjny. To będzie baza do dalszych decyzji. Będą one zależne nie tylko od wyników prac i analiz, ale i od otoczenia makroekonomicznego, które dość istotnie się zmienia.

Rząd chce utrzymać energetykę węglową w Polsce jak najdłużej, a projekt jądrowy ma w tym pomóc – tłumaczył minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– W tej chwili dążymy do tego, żeby system budowy i finansowania elektrowni jądrowych był taki, że spowoduje jak najniższe ceny energii w tej elektrowni tak, żeby to nie tylko nie wpłynęło na podwyżkę cen, ale żeby wpłynęło na obniżkę cen energii. Z tego tytułu będą wprowadzani do EJ 1 – tej spółki, która będzie budowała elektrownię jądrową – jeszcze inni, stabilni akcjonariusze. Trwają jeszcze rozmowy, ale myślę, że do końca marca z tym problemem się uporamy i będę mógł już państwa poinformować o tym, jak wygląda ten program, który będzie już do wdrożenia – mówił minister Krzysztof Tchórzewski.

Szef resortu energii przypomniał, że budowa elektrowni będzie także odpowiedzią na oczekiwania Komisji Europejskiej.

Chodzi o zmniejszanie emisji pyłów i dwutlenku węgla, a elektrownia jądrowa jest właśnie zeroemisyjna. Jeśli inwestycja powstanie, to Polsce może udać się wypełnić zobowiązania – dodał minister Krzysztof Tchórzewski.

Polityk nie wykluczył też kolejnych elektrowni, jeśli pierwszy blok jądrowy spełni oczekiwania.

RIRM

drukuj