fot. R. Sobkowicz

PE żąda od Rosji zwrotu wraku Tu-154M

Parlament Europejski wzywa Rosję do natychmiastowego zwrotu Polsce wraku Tu-154M. Odrzucił jednak propozycję podjęcia niezależnego, międzynarodowego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej – podała Informacyjna Agencja Radiowa.

Apel do władz rosyjskich zawarty został w rezolucji. Europosłowie wyrazili w niej zaniepokojenie stanem rosyjskiej demokracji.

Poseł Antoni Macierewicz mówi, że międzynarodowe śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej jest koniecznością. Wyjaśnił, że zbrodnia smoleńska rozpoczęła ciąg straszliwych wydarzeń – najpierw ataku na Ukrainę, potem zestrzelenia malezyjskiego samolotu, a ostatnio morderstwa Borysa Niemcowa.

W tej sytuacji wszczęcie międzynarodowego śledztwa jest absolutną koniecznością. Wiem, że takie rezolucje będą głosowane zarówno w Radzie Europy, jak i są przygotowywane przez Kongres Polonii Amerykańskiej. Można powiedzieć, że mimo upływu pięciu lat w sprawie podstawowej, czyli ochronie interesów rosyjskich, nadal Platforma Obywatelska, rząd pani Kopacz i pan prezydent Komorowski zachowują się tak, jak na samym początku. Jasne jest, że bez podjęcia międzynarodowego śledztwa nie zmusi się pana Putina zarówno do zwrotu wraku, jak i wyjaśnienia przyczyn i przebiegu tej straszliwej zbrodni – dodaje poseł Antoni Macierewicz.

W rezolucji Parlament Europejski domaga się niezależnego śledztwa pod nadzorem międzynarodowych organizacji w sprawie zabójstwa Borysa Niemcowa, uznając je za najbardziej znaczące morderstwo polityczne w najnowszej historii Rosji.

RIRM

drukuj